Zeytinyağı
Zeytinyağı
Zayıflama

Zeytin Yaprağı ile Zayıflama, Zeytin Yaprağı Çayı Nasıl Yapılır?

947views

Zeytin kahvaltıların vazgeçilmezi olan temel besin maddelerindir. Zeytin içerisinde E vitamini, A, D, K vitaminleri, kalsiyum, magnezyum, fosfor gibi mineraller ve tekli doymamış yağ asitleri içerir. Birçok diyetisyen listelerinde günde 5-6 tane zeytine yer verir, günlük bu kadar zeytin tüketilmesini ideal miktar olarak görür. Zeytinin listelerinin baş tacı olmasının nedeni zeytinin içeriğinde bulunan zeytinyağının ve diğer vitaminle, minerallerin için çok faydalı olmasından kaynaklanır. 100 gram siyah zeytin yaklaşık olarak 350 kaloridir.

Zeytin aşırıya kaçmadan tüketildiğinde mideye dolgunluk hissi verip, tok tutar ve kilo vermeye yardımcı olur, ancak zeytinin, içerisinde bulunması dolayısıyla fazla miktarda tüketiminde direk kilo alımına sebebiyet vermektedir. Bu yüzden zeytini kahvaltılarınıza sınırlı biçimde tüketmeye özen göstermelisiniz. Ayrıca şarküteriden aldığımız zeytinleri 1 gece boyunca ılık suda bekletirsek yağlarından büyük ölçüde arındırmış olursunuz. Böylece kalorisinde önemli miktarda azalma yaşanır. Zeytin de olduğu gibi zeytin yaprağı çayı da zayıflamaya yardımcı olur. Bu makalemizde zeytin yaprağı çayı yapmak için 4 tane tarifi de okuyabilirsiniz.

ve Uzmanı İrem Çelik Tütüncü zeytin kaç kaloridir? Sorusuna şu cevabı veriyor; 100 gr siyah zeytin 350 , 100 gr yeşil zeytin ise 145 kaloridir. Yeşil zeytinin yağ oranı ve kalorisi siyah zeytinden daha düşüktür. Kilo vermek isteyen kişiler zeytin tüketimini günde 6-7 adet yeşil ile sınırlamalıdır. Yeşil zeytinin kalorisi ve yağı düşük olduğundan daha fazla tercih edilebilir. isteyenler ise salatalarına 6-7 adet zeytin ekleyebilirler.

Zeytin kaç kaloridir, kilo yapar mı? Sorusuna Diyetisyen Serap Akyol şu cevabı veriyor: (1 adet yani 4 gr. zeytinin 8 kaloridir. Zeytin şayet çok fazla tüketilirse kilo almaya neden olabilir. Zeytini öğünlerimizde kontrollü olarak tüketebiliriz.

Zeytinyağı

Yeşil zeytin kaç kaloridir? Sorusuna Diyetisyen Tuğçe Sert şu cevabı veriyor: ( 1 adet yeşil zeytin 6 kaloridir. 1 adet yeşil zeytinde 0,06 gram protein, 0.11 gram karbonhidrat ve 0.08 mg demir, 0.54 gram yağ, 84 mg sodyum, 1.8 mg potasyum ve 3.6 mg kalsiyum bulunur. Yeşil zeytin, özellikle sabah kahvaltılarında vücudumuzun ihtiyacı olan temel gereksinimlerin sağlıklı bir şekilde karşılamaya yardımcı olur. Yeşil zeytin, sahip olduğu besin değerleri sayesinde ve vücut gereksinimini düşük kaloriyle karşılıyor olması sebebiyle diyet listelerinde tercih edilen bir gıdadır. Yeşil zeytin diyet listesinde genellikle sabah kahvaltılarında 1 ila 8 adet arasında değişen miktarlarda yer alabilmektedir. Diyet listesinde 8 adet yeşil zeytine yer verilerek, vücudun ihtiyacı olan yağ miktarı (1 kaşık yağ) düşük değeriyle temin edilmiş olunur.

Ve Diyet Uzmanı  yeşil ve siyah zeytinin kilo verme üzerine etkileri hakkında şu bilgiler veriyor; (Yeşil zeytinin kalorisi siyah zeytine göre daha düşük olsa da her ikisinin yağ oranları hemen hemen eşittir. Zeytinin vücutta daha çabuk sindirilmesini istiyorsanız limonla birlikte tüketebilirsiniz. Ayrıca marketten aldığınız zeytinleri 1 gece boyunca ılık suda bekletirseniz yağlarından ve aşırı tuzdan büyük ölçüde arındırmış olursunuz. Bu da daha az kalorili zeytin anlamına gelir.)

Zeytin Yaprağı Çayı Zayıflatır mı?

Zeytin gibi zeytinin yaprağı da kilo vermeye, zayıflamaya yardımcı olur.  Zeytin yaprağı çayının 100 gr.nı internetten yahut aktardan satın alabilirsiniz. Fiyatı 6-7 TL’dir. Zeytin yaprağı çayının tadı ağır olduğundan bu çaya çubuk tarçın ekleyebilirsiniz.

Zeytin Yaprağı Çayı Nasıl Yapılır? Zeytin Yaprağı Çayı Yapmak İçin 1. Tarif

1 bardak sıcak suya 2 çay kaşığı zeytin yaprağı atılır, 3 dakika demlenmeye bırakılır, içine limon,şeker ya da diğer bitkisel çaylarla karıştırılıp değişik lezzetler elde edilebilir.

Zeytin Yaprağı Çayı Nasıl Yapılır? Zeytin Yaprağı Çayı Yapmak İçin 2. Tarif

Zeytin yaprağı çayı yapmak için diğer tarif şöyledir; 2 çay kaşığı kurutulmuş zeytin yaprağını 2 bardak suya atıp kaynatın. Zeytin yaprakları kalın olduğu için yarım saat kadar kaynamasını bekleyin ve ateşin üzerinden aldıktan sonra 10-15 dakika soğutun.

Zeytin Yaprağı Çayı Nasıl Yapılır? Zeytin Yaprağı Çayı Yapmak İçin 3. Tarif

4 su bardağı 8 – 10 adet arası yıkanıp temizlenmiş zeytin yaprağını ekleyip 3 ile 5 dakika arasında kaynatın. 10 dakika kadar demleyin. Damak zevkinize göre limon veya bal ile tatlandırıp afiyetle içebilirsiniz.

Zeytin Yaprağı Çayı Nasıl Yapılır? Zeytin Yaprağı Çayı Yapmak İçin 4. Tarif

2 bardak zeytin yaprağı çayı yapmak için tarifimiz şu şekildedir: 3 çay kaşığı zeytin yaprağını elinizde küçük küçük koparn. Kaynamış suyun içine atın ve 10 dakika kadar demleyin. Daha sonra süzerek içebilirsiniz. Günde 2-3 bardağa kadar tüketebilirsiniz.