Zayıflama

Çekirdek Kilo Aldırır mı? Ay Çekirdeği Kilo Yapar mı ?

550views

Tuzlu Çekirdek Ve 1 Avuç Ay Çekirdeği Kaç ?

Uzmanı ve Diyetisyen Nurbanu AKKAYA ‘Ay çekirdeğinin kilo kaybı başta olmak üzere birçok yararı olduğunu ve E vitamini, magnezyum, fosfor, selenyum gibi birçok vitamin/mineral içerdiğini ve protein ve lif açısından da iyi bir kaynak olduğunu belirtiyor.’ 

Ay Çekirdeği Kilo Vermeye Yardımcı Olur

Ay çekirdeği kilo verme diyetinin bir parçası olabilir. Ay çekirdeği kilo vermeye yardımcı olduğu bilinen ve metabolizmayı ve kilo kaybını destekleyen lifler açısından da zengindir. Tabi ki diğer yiyeceklerin alımını kontrol etmeye özen göstermediğiniz sürece, düzenli olarak ay çekirdeği yemeniz kilo almanıza neden olabilir. 1 avuç ay çekirdeği 146 kaloridir. 100 gr ay çekirdeği 582 kaloridir. 

Ay çekirdeğinin kalorilerinin yüksek olmasının yanı sıra lif içeriği de yüksektir. Ay çekirdeklerin 30 gramı 3.3 gram lif içerir ve 31-50 yaş arası erkekler için önerilen günlük lif alımının yaklaşık %11’ini ve aynı yaştaki kadınların gereksiniminin %13’ünü karşılar. Şubat 2015’te Annals of Internal Medicine’de yapılan bir çalışmaya göre, kilo alımını desteklemek için kullanabileceğiniz basit bir yöntemdir. Lif su emdiği için midenizde şişer ve sindirimi yavaşlatır. Sonuç olarak, lif daha uzun süre doygunluk hissi sağlar, bu da daha az yemeyi kolaylaştırır. Kadınlar için günde 25 gram ve erkekler için 38 gram aç çekirdeği tüketimi önerilir. 

Ay çekirdeği gibi protein kaynakları son derece doyurucudur ve protein açısından zengin besinler yedikten sonra kendinizi tam doymuş olarak hissedersiniz, bu da gün boyunca daha az yemek yemeniz anlamına gelir. Çeşitli çalışmalar da artan protein alımının, genel alımınında önemli bir azalmaya yol açtığı bulmuştur. 

Ay çekirdeğinde ki toplam kalorinin yaklaşık %75’i yağlardan gelir, ancak bunlar kalp sağlığını koruyan esansiyel yağlardır. Kolesterol içermez ve içeriğindeki doymuş yağda düşüktür. Bir porsiyonu tekli doymamış yağlardan 3 gram, çoklu doymamış yağlardan 9 gram olmak üzere toplam 14 gram yağa sahiptir. Her iki doymamış yağ türü de kolesterolü düşürerek kalp sağlığınızı korur. Yağ tipi ayrıca ay çekirdeğinin vücut ağırlığı üzerindeki etkisini de belirler. Ay çekirdeğinde bulunan çoklu doymamış yağlar – omega-6 yağ asitleri – Ocak 2009’da Progress in Lipid Research’teki bir rapora göre, insülin duyarlılığını artırarak glikoz metabolizmasını geliştirir. İnsüline duyarlı olmak sağlığınız için iyidir çünkü bu insülin hormonunun kandan daha kolay glikoz alarak hücrelere gönderme işini yapmasına izin verir. Bu işlem kilo kaybı için de önemlidir. Kan şekeri seviyesi yüksek kalırsa, vücut depolanmış yağları parçalamayı durdurur ve fazladan kan şekerini yağa çevirir. Bu eylemlerin her ikisi de kilo kaybından ziyade kilo alımına yol açar. Kan şekeri seviyeleri hızla yükseldiğinde pankreas yüksek miktarda insülin salarak yanıt verir. Yüksek glisemik indeksli gıdaların düzenli tüketimi, kilo alımını teşvik etme eğilimindedir. Glisemik indeks grafiğinde, 0-55 arası düşük GI, 56-69 orta GI ve 70-100 arası yüksek GI olarak sınıflandırılır. Ay çekirdeği glisemik indeksi 35’dir. Düşük glisemik indeksli gıdalar uzun bir süre boyunca doygunluk hissi vererek yavaş hızda sindirilmeye meyillidir.

Sabahları veya öğleden sonra ikindi ara öğününde 60 gramlık porsiyonu, iştahınızı frenlemek için iyi bir atıştırmalık seçenektir. Ay çekirdeğini çeşitli besinlere ekleyerek değişik tadlar oluşturabilirsiniz. Örneğin; bir kase yeşillikli salataya, meyve salatasına, tavuk salatası veya ton balıklı salataya eklenebilir. Sabah kahvaltıda yulaf ezmesi içine karıştırıp tüketilebilir. Yoğurt ve taze meyve ikilisi üzerine eklenebilir.