Güzellik

Boyalı Saç Bakımı ve Soruları

Genelde herkes saçlarını boyatır ama kısa bir süre sonra boyaların aktığından şikayet ederler. Çünkü boyalı saçların bakımı hakkında bilgileri yoktur genelde. Saç bi insan için çok önemlidir ve aynı zamanda bakımıda, kesimi, boyaması vs de önemlidir. Bizde şimdi sizlere boyalı saçların bakımı hakkındanacizene topladığımız bilgileri paylaşıcaz.

Boyalı saçların genel bakımı
Genelde herkes saçlarını boyatır ve işin bittiğini düşünür. aslında olay bu kadar basit değil boyattığınız saclarınızın artık bakıma daha çok ihtiyacı var. İşte boyalı saçlar hakkında ki soruların yanıtları..

Soru: Saçı boyarken saç temiz mi yoksa kirli mi olmalıdır?
Cevap: Temiz yada kirli hiç fark etmez. Ancak boya sürmeden önce saçlarınızda jöle, sprey, biryantin, köpük gibi saç şekillendiricileri varsa bunları temizleyiniz. Temizlemeseniz eğer boyanın kalıcılığı kısa süreli olur.

boyali_saclarin_bakimi

Soru: Boya saç döker mi?
Cevap: Boya hiç bir zaman saç dökmez. Saçlarınızı genelde, Mevsim değişiklikleri, fizyolojik rahatsızlıklar, düzensiz beslenme gibi koşullar döker.

Soru: Cildimize bulaşan saç boyaları nasıl temizlenir?
Cevap: Sacınızı boyamadan önce saç diplerinize nemlendirici krem uygulayınız. Nemlendirici sürmezseniz eğer, sabunlu bir bez veya pamuklu yardımıyla boya rahatca temizlenir.

Soru: Kaş ve kirpiklerimiz boyanır mı?
Cevap: Hiç bir şekilde boyamanızı tavsiye etmem.Eğer kaşlarınızı boyamak istiyorsanız, özel olarak hazırlanmış kaş- kirpik boyalarını kullanın.

Soru: Boya ne kadar bir zamanda uygulanmalıdır ?
Cevap: 4 ila 5 hafta ara ile saç diplerini boyamak ve saç uçlarına rötuş yapmak gerekir.

Soru: Saçında kına olanlar boya yapabilirler mi?
Cevap: Kınayı saçtan temizlemek mümkün değildir. Bu nedenle saçlarınızda kına varsa eğer saç boyası kullanmamanızı tavsiye ederiz.

Soru: Saç renginin daha belirgin olabilmesi için saç boyasından fazla oksidasyon krem kullanırsam ne olur?
Cevap: Boya kutusunun içindeki reçetede yazılan miktar ve oranlar en sağlıklı sonucu almak için idealdir. Bu nedenle farklı bir karışım tavsiye edilmez.

Soru: Renk seçerken nelere dikkat etmeli?,
Cevap: Saçı renklendirmeden önce istenen sonuca ulaşmak için elde edilmek istenen rengin çok iyi saptanması gerekir. Renk saptaması yaparken daha önce boyanmamış saçlar için; saçlarda beyaz yoksa veya azsa, doğal renginden bir ton açık renk seçilmelidir. Daha önce boyanmış saçlar aynı renge veya koyu renge boyanabilir. Ancak boyalı saçları olduğundan daha açık renge boyamadan önce dekolore (saçın rengini açma) işleminin uygulanması gerekir. Bu şekilde arzulanan saç elde edilmiş olunur.

Umarız verdiğimiz bilgiler sizlere yardımcı olur.

Kaynak: Sendegel.Org

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. saçlarımızı koyu renke boyatırsak saçlarımız kurur yıpranırmı kuruyan saçlarımızı tekrar nasıl eskı doğal halıne dönüştüre biliriz tşkürler 🙂