Sağlık KonularıBakımGüzellik

Cilt Lekesi Nedir? Cilt Lekesi Nasıl Geçer?

Cilt Lekesi günümüzde hemen hemen her kadında var denilebilir. Tüm kadınların istemediği bir durum olan cilt lekesi genellikle güneşlenme sonrasında melanin pigmentinin ciltte birikmesi neticesine ortaya çıkar. Peki bu cilt lekesi nasıl geçer?

Cilt lekesi gidermek için en gibi yollara başvurmak gerekir? Bunlar ve bunlar gibi bir çok cilt lekesi sorunu için bu yazımızda evde uygulamayabileceğiniz bazı çözümleri anlatmaya çalışacağız.

Cilt Lekesi Neden Olur?

Öncelikle Cilt Lekesi neden olur onu hatırlayalım. Cilt lekesi genelde güneşlenmeden kaynaklı olsa da kalıtsal olarak, kullanılan kimyasal ürünler, bazı cilt bakım ürünleri ve solaryum gibi yapay bronzlaştırma işlemleri cilt lekelerine neden olmaktadır.

Güneşten gelen ultraviyole ışınlar oldukça zararlı olup uzun süre güneşte kalındığında ve güneş kremi ile koruma sağlanmadığında ciltte lekeler oluşmaya başlar. Cilt lekesi en genel olarak alın, yanak ve çene bölgelerinde oluşur. Bunların dışında yaş ilerlediğinde el ve kol üstünde, sırt ve göğüs bölgesinde de sık sık cilt lekeleri oluşur.

Cilt lekesi oluşmaya başlayan kişiler cilt temizliğine çok daha fazla özen göstermeli ve kullandığı bakım ürünlerinin temiz / steril olmasına özen göstermelidir.

Cilt Lekelerinden kurtulmak için profesyonel klinikler olmakla birlikte bu yazımızın konusu cilt lekelerini evde geçirmek olduğu için evde uygulayabileceğiniz bazı maskeleri sizlere aktarmak isteriz.

Maydanoz Maskesi

Maydanoz maskesi cilt lekeleri için en fazla uygulanan cilt maskelerinden bir tanesidir. Malzeme olarak 1 demek maydanoz ve taze limon suyu gerekir.

Yapılışı ise maydanoz doğranarak kaynar suyun içine atılır ve 15 dakika kaynatılır. Ardından maydanozlar soğumaya bırakılır. Soğuyan maydanozların suyu süzülür ve 5 yemek kaşığı kadar limon suyu ilave edilir.

Hazırlanan karışık bir şişeye konulur ve her gün pamuk ile temiz cilde sürülür.

Yoğurt ve Kafur Yağı Maskesi

Ülkemizde yoğurt maskesi çok yaygın olarak yapılsa da kafur yağı pek bilinmez. Yoğurt ve kafur yağı maskesi için öncelikle malzemeleri paylaşalım.

Malzemeler:

Maydanoz
Limon
Kâfur yağı
Salatalık
Kil (beyaz veya yeşil)
Soğan

Yapılışı:

Maydanozlar ezilerek 2 çorba kaşığı kadar hazırlanır. 1 çorba kaşığı kafur yağı, 2 çorba kaşığı rendelenmiş salatalım, 1/2 limon suyu, 1 yemek kaşığı kil ve 1 yemek kaşığı rendelenmiş soğan cam kasede güzelce karıştırılır.

Hazırlanan karışım cilt lekesi olan bölgeye sürülür. Karışım kuruyana kadar beklenir ve ardından ılık suyla temizlenir. Bu işlem haftada 2 kez düzenli şekilde uygulanmalıdır.

Karbonat Maskesi

Karbonat maskesi cilt lekelerinin yanında cildi bakımı içinde sıkça uygulanmaktadır. Karbonat maskesi için karbonat ve yoğurt gereklidir.

1 çay kaşığı karbonat ile 1 çorba kaşığı yoğurt güzelce karıştırılır. Hazırlanan karışım cilt lekesi olan bölgeye sürülerek 15 dakika beklenir. Ardından ılık suyla yıkanarak güzelce temizlenir. Düzenli kullanmak hızlı sonuç almak için önemlidir.

Zerdeçal Maskesi

Cilt Lekesi İçin Zerdeçal Maskesi
Cilt Lekesi İçin Zerdeçal Maskesi

Zerdeçal maskesi ile cilt lekelerinden kurtulmak mümkündür.

Malzemeler:

Zerdeçal
Süt
Limon
Yoğurt
Hindistan cevizi yağı

Yapılışı:

1 yemek kaşığı zerdeçal ile süt, limon suyu, yoğurt ve hindistan cevizi yağı iyice karıştırılır. Karışım macun kıvamına geldiğinde hazır olmuş demektir. Cilt lekesi olan bölgeye karışım sürülür ve karışımın üzerinden bölgeye masaj yapılarak ovalanır. Hafta 1-2 kez uygulamak yeterlidir.

İlgili Makaleler