BakımEstetik

Daha Sağlıklı Saçlar İçin 14 Öneri

2012 saç modelleri 6

Saçlarımız nem, ısı, sudaki mineral seviyesi, ultraviyole ışınları, seçtiğimiz saç stili ya da stres gibi pek çok farklı etmenden kolayca etkilenir. Sürekli olarak parlak, canlı ve sağlıklı saçlara sahip olmak kolay olmasa da imkansız değildir. Bu yazımızda sizinle, zaman kaybetmeden daha sağlıklı saçlara sahip olmanız için 14 harika öneri paylaşacağız.

Daha Sağlıklı Saçlar için 14 Öneri

Öneri 1: Fırçalamak ve biçimlendirmek

Saçınıza bakım yaparken kullandığınız fırçanın kıllarının doğal olması ve saçlarınızı, köklerine zarar vermeden hassas bir şekilde fırçalamamız çok önemlidir. Saçınızı ıslakken fırçalamaktan kaçının çünkü ıslak saç daha hassastır ve kolay kırılır. Islak saçlarınızı açmak için kalın dişli bir tarak kullanın ve her zaman uçlarından taramaya başlamanız gerektiğini unutmayın.

Öneri 2: Hangi ürünleri kullanmalısınız?

Bildiğiniz gibi piyasada çok çeşitli ürün bulunmakta. Bunların çoğu kimyasallar içermekte, ancak saçınızın her gün maruz kaldığı bu ürünleri doğallarıyla değiştirebilirsiniz. Örneğin, eğer kuru saçlara sahipseniz doğal sıcak yağ terapisini  deneyebilirsiniz. İçinde alkol bulunan şampuanlar ve bazı saç jelleri saç derinize zarar verir. Son olarak, saçınızı yıkarken asla çok sıcak ya da çok soğuk suyla durulamayın, en iyisi ılık sudur. Eğer saçlarınızın döküldüğünü fark ettiyseniz kalıcı saç boyalarını ve diğer kimyasal ürünleri kullanmayı hemen bırakın.2-sampuan2

Öneri 3: Saçınızı doğru zamanda kestirin

Saçınızı kesmenizle ay arasında gizemli bir ilişki olduğunu biliyor muydunuz? Eğer saçınızı şişkin ayın büyümekte olduğu yani dördüncü evrede bir günde kestirirseniz daha hızlı uzayacaktır, ama şişkin ayın küçülmekte olduğu yani birinci evrede bir günde kestirirseniz daha yavaş uzayacaktır. Her durumda, saçınızdaki oksijen dolaşımını arttırmak, daha sağlıklı olmasını ve uzamasını sağlamak için düzenli olarak çatallanan uçları kestirmelisiniz.

Öneri 4: Saç kurutma makinesini kullanırken dikkatli olun

Saç kurutma makinesinden çıkan sıcak hava saç köklerine zarar verebilir, bu nedenle makineyi saçınızdan en az 15 cm uzakta tutuğunuzdan emin olun. Eğer saç kurutma makinesini saçınıza şekil vermek için kullanıyorsanız soğuk hava özelliğini kullanmanız yeterli olacaktır.

Öneri 5: Parlak saçlar3-boya

Kim parlak ve güzel saçlara sahip olmak istemez ki! Ne yazık ki toz, besleyicilerin eksikliği ve sigara dumanına maruz kalmak saçınızın doğal ışıltısını azaltabilir. Ancak bu tedavi saçınıza doğal ışıltısını geri verecektir. Yapmanız gereken saçınızı ılık su ve elma sirkesi karışımıyla yıkamak. Limon suyu da kullanabilirsiniz. Bu yöntem, aynı zamanda kepekten ve saçınızda bulunan bakterilerden de kurtulmanızı sağlayacaktır.

Öneri 6: Kirli taraklar ve fırçalar

Toz ve yağın saçınız üzerindeki olumsuz etkilerini zaten biliyorsunuz, ancak saçınızı şekillendirmek için kullandığınız aletlerin de kirlendiğini ve saçınızı kirleteceğini unutmamanız gerekir. Taraklarınızı ve fırçalarınızı, dört tatlı kaşığı kabartma tozu ilave edeceğiniz bir kase ılık suda bekletmenizi öneriyoruz. 20 dakika kadar bekletip durulayın, nasıl da temizlendiklerini göreceksniz.

Öneri 7: Normal saçlar için en iyi şampuan4-aloe

Aloe veranın pek çok faydalı özelliği olduğu iyi bilinmektedir. Eczacılar tarafından güzellik kremleri ve nemlendirici sütler yapmakta kullanılır. Bu şampuan da sadece bir hafta kullandıktan sonra saçınızı hem parlak hem de yumuşacık yapacak. Ama kuru ya da yağlı saçlara sahipseniz bunu kullanmayın.

100 ml bal bazlı şampuana, 200 ml aleo vera jeline ve 2 çorba kaşığı viskiye ihtiyacınız olacak. Bu malzemeleri karıştırın, iyice çalkalayın ve altı ay boyunca bir şişede karanlık bir yerde bekletin, sonra da saçınızı yıkamak için kullanın.

Öneri 8: Yağlı ve kepekli saçlar için

Bu karışım saçlarınızı düzleştirmek, kepeği kesmek ve saçınızın yağlanmasını önlemek için birebirdir. Bir ay içinde, saçınızın daha hızlı uzadığını ve daha güçlü olduğunu fark edeceksiniz. Bir litre kadar beyaz şarap, 10 gr agar su yosunu, 10 gr hijiki su yosunu, 10 gr kombu su yosunu ve şeker kamışına ihtiyacınız olacak.

Şarabı ve üç çeşit su yosununu bir tencereye koyarak kısık ateşte 15 dakika pişirin. Ilık karışımı bir kaba boşaltın ve ağzını iyice kapatın, kuru ve karanlık bir yerde, ara sıra çalkalayarak üç gün bekletin. Karışımı süzün ve elde ettiğiniz sıvının miktarı kadar şeker kamışı ekleyip karıştırın. Günde üç kere, yemeklerden önce yarım bardak bu karışımdan için. Su yosunu jelatinimsi olduğu için, içmeden önce biraz ısıtmak isteyebilirsiniz.

Öneri 9: Ev yapımı saç kremi5-sac-kremi

Saçlarınızın yumuşak ve parlak mı olmasını istiyorsunuz? Tek ihtiyacınız olan ev yapımı basit bir saç kremi. Saçınızı normal olarak şampuanlamadan 5 dakika önce saç derinize ev yapımı mayonez sürün, saçınızın nasıl da parlamaya başladığını göreceksiniz.

Öneri 10: Ev yapımı nemlendirici

Çevresel etmenler, bazı şampuanlar ya da sert suyla yıkamak saçınızın kurumasına yol açabilir, ancak bu nemlendiriciyle bunun önüne geçebilirsiniz. Profesyonel bir saç stilisti olduğunuzu düşünün ve bu karışımı hazırlayın. Öncelikle seramik bir kaseye ve tahta bir kaşığa ihtiyacınız olacak. Kasenin içerisinde, iki tatlı kaşığı bal, biraz zeytinyağı ve bir yumurtanın sarısını karıştırın. Parmaklarınızı kullanarak bu karışımı yumuşakça masaj yaparak saç derinize ve saçlarınıza uygulayın. Saçınızı 20 dakika boyunca bir havluya sarılı olarak bekletin ardından her zamanki gibi yıkayın. Ne kadar da fark ettiğini göreceksiniz!

Öneri 11: Saçlarınızı tedavi edin

Kontrol edilemez, kırık saçların her taraftan çıktığını görmek çok can sıkıcı olabilir ama bu tedaviyi uyguladıktan sonra saçlarınız düzgün ve yenilenmiş olacak. Bir çorba kaşığı balla iki yumurtanın sarısını, bir çorba kaşığı yoğurdu ve bir çorba kaşığı ılık suyu karıştırın. Yavaşça masaj yaparak saçınıza yedirin ve saçınızı alüminyum folyoyla sarın. 20 dakika bekletin ve ılık suyla durulayın.

Öneri 12: Besleyici Kremler6-sac-kremi2

Saçlarınız için onları güçlendiren ve daha hızlı uzamalarını sağlayan besleyici bir kremden daha iyisi yoktur. Bir kasede bir adet muz ve bir adet olgun avokadoyu ezin. Bu karışımı saçınıza masaj yaparak uygulayın, bir havluya sarıp 15 dakika bekletin. Sonra ılık suyla durulayıp, her zamanki gibi yıkayabilirsiniz. Bu tedaviyi her hafta tekrarlayın.

Öneri 13: Bitlenmeyi önleyin

Bitler mide bulandırıcıdır. Genellikle çocukları etkileseler de yetişkinler de bu dertten muzdarip olabilir. Yalnızca görüntü olarak değil aynı zamanda hastalık taşıdıkları ve saç derisinde dayanılmaz bir kaşıntıya yol açtıkları için hiç de hoş değillerdir. Bitlerden kurtulmak mı istiyorsunuz? Saçınızı haftada iki kere sirkeyle yıkayın. Şampuanınızı duruladıktan sonra saçınıza sirke uygulamak aynı zamanda daha parlak ve ipeksi olmasını sağlayacaktır.

Öneri 14: Diğer öneriler

Son olarak saçınızı güçlendirmeniz ve canlandırmanız için son birkaç önerimiz var:

  • Saç dökülmesine neden olduğu için stresten kaçının
  • Sigara içmeyin, nikotin vücuttaki proteinlerle etkileşime girer ve bu saçları da etkiler.
  • Beslenmenize guava, hurma, şeftali ve tam tahıllar gibi C vitamini ve kompleks B vitaminleri yönünden zengin gıdalar ekleyin.

İlgili Makaleler