BakımSağlık Konuları

Yaz Aylarında Ayak Bakımı Nasıl Yapılır?

Yaz Aylarında Ayak Bakımı tekrar gündeme geldi. Yaz aylarının geldiği şu günlerde ayaklarımız çok daha fazla terlemekle birlikte bakıma çok daha fazla ihtiyaç duymaktadır. Sıcakların giderek yükselmesi ve ayak terlemesi en başta mantar enfeksiyonları olmak üzere kabuklanma gibi bir çok ayak sorununu ortaya çıkarıyor. Kış aylarında havasız ve bakımsız kalan ayaklar yaz aylarının gelmesi ile ortaya çıkıp güzel bir görüntüye sahip olması için yaz aylarında ayak bakımı konusunda harika bir yazıyı sizlerle paylaşıyoruz.

Yaz ayları geldi ve kalın çoraplar, çizmeler, botlar yerini sandalet, terlik, babet gibi açık ayakkabılara bıraktı. Haliyle ayaklarımız daha fazla görünmekle birlikte plajda, havuzda çıplak ayakla gezdiğimiz için güzel görünmesi çok daha önemli olmaktadır.

İçindekiler

Ayak Bakımı

Ayaklar en fazla terleyen uzuv olup karanlık ve havasız kaldıklarında mantarların en fazla üremeyi sevdikleri alana dönüşmektedir. Uzmanlar ayak bakımı konusunda sık sık uyarmakla birlikte  Dermofit mantar enfeksiyonunun ayak tırnaklarına yada ayak derisine yerleşerek koku yaptığını, kaşıntı yaptığını ayrıca tırnak yapısının bozularak istenmeyen görüntüye sebebiyet vermektedir.

Yaz Aylarında Ayak Bakımı
Yaz Aylarında Ayak Bakımı

Havaların ısınması ile birlikte özellikle yaz aylarında ayaklar bol su ile sürekli yıkanmalı ve tırnak bakımı en fazla 3 haftada bir olacak şekilde yapılmalıdır.

Sağlıklı Ayak Bakımı Nasıl Yapılır?

Yaz aylarına başlarken güzel görünen sağlıklı ayalar için bazı önerilerimizi sizlere aktarmak isteriz. Öneri bizden uygulaması sizden.

  • Yaz aylarının en fazla kullanılan ürünü şüphesiz Güneş Kremi. Güneş kremini tüm vücudumuza sürerken ayaklarımıza genelde sürmeyiz. Ayaklara da güneş kremi sürmeli ve güneşin zararlı ışınlarından ayaklarımızı da korumalıyız.
  • Havaların ısınması ile çıplak ayaklı bir şekilde daha fazla gezmeye başlıyoruz. Özellikle havuz kenarlarında, soyunma odalarına ıslak hacimlerde çıplak ayakla gezmek mantar ve siğil enfeksiyonu bulaşma ihtimalini artırmaktadır. Çok fazla kişi tarafından kullanılan yerlerde terlik kullanmaya özen göstermeliyiz. Ayağınızda kesik, çizik, yara varsa enfeksiyon riski çok daha yüksek olduğu için bu kişiler ekstra dikkatli olmalıdır.
  • Ayakkabılar ayağımızda tüm gün durmaktadır. Ayaklarımızın sağlığı için yaz aylarında açık renk, hava alabilen ayakkabılar tercih edilmeli, çorap giyilecek ise pamuklu çorap giyilmelidir. Mümkün ise aynı ayakkabıyı 1 gün giyip 1 gün havalandırmanız önerilir.
  • Havaların ısınması ile birlikte sıcaklıklar yükselmekte ve dışarıda yürüyüş mesafeleri artmaktadır. Çorapsız ve uzun yapılan yürüyüşler ayaklarda çatlamalara ve nasır oluşumuna neden olabilmektedir. Ayaklarınız daha kuru olacağı için sorunlar daha da büyük olacaktır. Bu nedenle yaz aylarında ayak bakımı için ayaklarınızı mutlaka sık sık nemlendirici kullanarak nemlendirmelisiniz.
  • Ayak bakımını dışarıda yaptırıyorsanız kullanılan ürünlerin / ekipmanların steril olmasına dikkat etmelisiniz. Sizden önce farklı kişilerde kullanılan ekipmanlar temizlenmeli ve sterilize edilmelidir.

Yaz Ayak Bakımı Nasıl Yapılır?

Ayak banyosu önemli olmakla birlikte yaz aylarında daha sık yapmalısınız. Bakıma başlamadan önce ayak banyosunu yapmalısınız. Ayak banyosu 10-15 dakika olacak şekilde herhangi bir ürün kullanmadan 37 derecede ki suda ayaklarınızı yumuşatma işlemi denilebilir.

Ardından ayaklarınızı güzelce temizlemeli ve sertleşen derileri, nasırları ponza taşı ile temizleyebilirsiniz.

Son olarak ayak bakım kremlerini kullanmalısınız. Her yerde bulabileceğiniz bu kremler normal vücut bakım kremlerine nazaran ayaklarınız için çok daha fazla etkiye sahiptir. Bu nedenle ayak bakımı için geliştirilen kremleri kullanmanız bakım etkisini artıracaktır.

İlgili Makaleler