Bakım

Tırnak Kırılmalarına Karşı Tırnak Bakımı

Ne yazık ki sık yaşanan tırnak kırılmaları bayanların en çok canını sıkan olaylardandır. İpeksi ellerinizde ki sülün gibi cilalı tırnaklarınızın ikide bir kırılmasını istemiyorsanız bu önerilerimizi dikkate alabilirsiniz.

Tırnaklarınızı Yanlış Törpülüyor Olabilirsiniz

Tırnaklarımızı sık sık törpülememiz gerekiyor zira uzadıkça formları bozuluyor. Ama bu konuda yapmamanız gereken bir eylem var ki o da tırnak törpüsü ile tırnaklarınızın içini ya da yüzeyini törpü ile temizlememek. Yine törpü darbeleri tırnak yüzeyine çok yakın ve sert yanı sıra hızlı hareketlerle yapılmamalıdır.

Tırnak Yüzeyine Hava Aldırmayan Takma Tırnaklar Ve Tırnak Cilaları

Aynı cildimiz gibi tırnak yapımızın da hava almaya ihtiyacı olan bir yapısı vardır. Bu nedenle sürekli oje kullanmak ve tırnaklara hava aldırmamak tırnakları sarartarak tırnaklara zarar verebiliyor. Öte yandan takma tırnakları sık kullanıyorsanız, kimyasal yapışkanlarla tırnaklara takılıp sökülen protez tırnaklar tırnak köklerine ve yüzeye zarar verebiliyor.

Tırnak Bakımı
Tırnak Bakımı

Tırnak Manikürü Ve Tırnak Kenarı Bakımı

Tırnaklarımızın kenarında, dip kısmında biriken etleri tırnakları koruyucu bir bariyer gözüyle bakabiliriz. Dolayısıyla da tırnak kenarındaki etleri doğru almalı ve haddinden fazla içeri girilmemeli. Öte yandan tırnak kenarlarını ve çevreleyen çerçeve kısmını da nemlendirici kremlerle nemlendirmeniz gerektiğini unutmamalısınız.

Tırnak Kırılması
Tırnak Kırılması

Mat Ve Nemlendirilmemiş Tırnak Görünümü

Gerçek bir tırnak sağlığı için cildiniz kadar tırnaklarınızın nemlendirilmesi gerekliliğini de unutmamalısınız. Zira kuru cilt kadar kuru bir tırnakta yaşlanmaya, minerallerini kaybetmeye ve cansızlaşmaya yüz tutmuş demektir. Öte yandan deterjan, çamaşır suyu ya da kireç sökücü gibi malzemelerin elleriniz kadar tırnaklarınızı mahvettiğini unutmamalısınız.

Tırnaklarınızı Takım Çantasındaki Bir unsur Gibi Kullanmamalısınız

Örneğin bir konserve kapağı açarken, etiket sökerken, kutu ya da şişe kapağı açarken asla tırnaklarınızı kullanmamalısınız. Çünkü bu tırnaklarınızı zayıflatmak ya da kırmaktan öteye gitmez. Yine bir ankisyete  durumu olan tırnak yeme alışkanlığı da direkt olarak tırnak yapısını zayıflatarak bozarken tırnak kırılmalarına da kapı aralamaktadır. Tüm bu yaptığınız kötü alışkanlıklarla tırnaklarınızın doğal minesinin bozulacağını hatırlatırız.

İlgili Makaleler