Güzellik

Sivilce tedavi

Sivilce sorunuyla uğraşanlara yardımcı olmak için eskiye oranla çok daha fazla yöntem olduğu bildirildi…

Yeditepe Üniversitesi Öğretim Üyesi Cilt Hastalıkları Uzmanı Dr. Melisa Eczacıbaşı, sivilce tedavisinde özellikle beş yöntemin sık olarak kullanıldığını ifade etti.

Eczacıbaşı’na göre, kimyasal peeling, lazer yöntemi, kozmetik ve cerrahi mikrodermabrazyon, fotolazer ve radyofrekans yöntemler ile peelingla soyarak tedavi en sık başvurulan yöntemler.

Peeling
Türkçe soyma anlamına gelen peeling, yüzeysel, orta, derin olmak üzere 3 farklı sivilce türü için uygulanıyor.

Kişilerin sosyal hayatlarını etkilemiyor ve yan etkileri yok. Derin peeling grupları yani TCA v Fonol peeling çeşitleri ise gerek Türkler, Akdeniz deri tipine sahip olduğundan gerekse mevsimsel özellikler nedeni ile çok tercih edilmiyorlar.

Bu grupta karbondioksit lazer ve erbiyum lazer özellikle derin sivilce izlerinde oldukça başarılı sonuçlar verebiliyor.

Derin izler
Derin sivilce izlerinin en önemli nedeni sivilcelerle fazla oynamak ve onları kopartmak. Dr.Eczacıbaşı aslında zaman içersinde o bölgedeki kollajenli dokunun kaybına neden olduğumuzu savunarak o bölgede kollajen üretimini aktif hale getiren tüm yöntemlerin etkili olduğunu savunuyor.

Miikrodermabrazyon
Kollajanı aktive ederek kalınlaşmasına ve mükerrer seanslarda cildin düzelmesine yardımcı oluyor.

Photolazer
Işık tedavisi sayesinde hem sivilce izlerinde iyileşme, aynı zamanda lekeleri tedavi etme, kılcal damarları geçirme ve ciltte antiaging etkisi sağlanabiliyor. Cilt yüzeyi düzgünleşirken, cilt daha kalın ve daha sağlıklı görünüyor.

Dolgu maddeleri
Sivilce izleri elverişli ise yapılan dolgu madde enjeksiyonları olumlu sonuçlar veriyor.

Tedavi yöntemlerini seçerken iz derinliği, cilt rengi oldukça önemli. Bazen tek bir yöntem tercih edilirken bazen kombine tedaviler daha iyi sonuçlar vermekte.

Yüzeysel izlerde başarı şansı yüzde 80 ila yüzde 100 arasında değişirken, derin izlerde başarı yüzde 40 ila yüzde 70 arasında değişiyor.

İlgili Makaleler