Diyet

Patates Kızartması Kilo Aldırır mı?

Patates kızartması tarihçesine baktığımızda  21.yüzyılda besin alışkanlıklarımız  arasında yerini alıyor. Hazır gıda sınıfına giren  patates kızartması tüm dünyada en çok tüketilen ürünlerden de birisidir. Özellikle pratikliği ve neredeyse bütün cafe menülerinde yer verilmesi gibi faktörler nedeniyle patates kızartması yoğun şekilde tüketiliyor. Yüksek miktarda nişasta içermesiyle son derece kalorili bir besin olan patatesin, yağda kızartılmasıyla yapılan patates kızartması özellikle çocuklar başta olmak üzere her yaş grubunun tercihi oluyor. yoğun miktarda yağ içermesinin yanında 1 tabak (100 gram) patates kızartması yaklaşık 536 (kcal) kalori değerindedir. Oldukça yüksek değil mi?  Bu nedenle diyet yapanların mutlaka bu yiyecekten uzak durmaları gerekir. Patates kızartması ile alınan kaloriyi yakmak için 2 saat tempolu koşmak gerekir.

Patates kızartması her ne kadar lezzetli olsa da kullanılan yağı doğrudan içine hapsetmesi nedeniyle  vücutta yağlanmaya  yol açması dolayısıyla da çeşitli  sağlık sorunlarına yol açar. Aynı zamanda günümüzün en önemli sağlık sorunlarından birisi olan obeziteye yol açar. Kesinlikle kilo problemi bulunan kişilerin uzak durması gereken yüksek yağ içeren bir besindir. Ayrıca dışarıda tüketilen patates kızartmaları taze olmayan ve tekrar tekrar kullanılan kızartma yağlarıyla yapıldığını düşünürsek  kanser riskini de  önemli oranda tetiklemektedir. Aslında patates kızartılmamış haliyle bu denli risk teşkil eden bir besin değildir. Ancak patatesin  yağda kızartılması kalori değerinin ciddi oranda artmasına, yüksek düzeyde yağ içermesine ve sağlığa zararlı hale gelmesine neden olur. Patates kızartması bu  etkenlerden dolayı diyet listelerinde kızartma yerine haşlanmış patates olarak kendisine yer buluyor.

1 tabak patates kızartması yedikten sonra alınan kalorinin yakılması için en az 2 saat kadar tempolu koşu yapılması gerekir. kızartılmış patatese her ne kadar diyet listelerinde yer vermesekte danışanların isteklerine göre çok sık olmamak koşuluyla bazen kızarmış patates de ilave edilebilir.

1 Tabak Patates Kızartmasının Besin Değerleri

 • 1 tabak patates kızartması yaklaşık 536 (kcal) kalori içerir.
 • 1 tabak patates kızartmasında 32.5 gram karbonhidrat bulunur.
 • 1 tabak patates kızartması 4.4 gram protein içerir.
 • 1 tabak patates kızartmasında 31.5 gram yağ bulunur.
 • 1 tabak patates kızartmasında 563 mg sodyum, 1250 mg potasyum, 65 mg kalsiyum ve 3 mg demir bulunur.
 • 1 tabak patates kızartmasında 13 mg A vitamini ve 10 mg C vitamini değeri bulunur.

Patates Kızartmasının Sağlığa Zararları

 • Patates, nişastası bol bir sebze olduğundan kalori oranı oldukça fazladır ve obeziteye neden olabilir.
 • Patates kızarması damar sertliğine ve damar tıkanıklığına sebep olduğu bilinmektedir.
 • Kan şekerini çok hızlı bir şekilde yükseltir.
 • Ramazan ayında oruç tutan kimseler, sahurda patates kızartması tüketirlerse, çok çabuk acıkırlar ve susarlar.
 • Patates kızarması başta mide olmak üzere bir çok kanser hastalığına sebep olmaktadır.
 • İltihabı hastalıklar da patates kızartmasının neden olduğu rahatsızlıklar arasındadır.
 • Hamile kadınlarında çok fazla patates kızartması ve patates cipsi tüketmesi, doğacak bebeğinin obezite, veya şeker hastası olmasına neden olabilmektedir. Ayrıca hamile iken bu şekilde dengesiz beslenen anne adayları, kendileri de çok kilo alarak sağlıklı ve güvenli doğum gerçekleştiremezler.

İlgili Makaleler