DiyetZayıflama

Sürekli Kilo mu Alıyorsunuz?

Son yılların en büyük sorunlarından birisi aşırı kilolar oldu malesef. Diyet yapanların sayısı giderek artarken aynı oradan aşırı kiloluların sayısıda giderek artıyor.

Sizde son zamanlarda sürekli kilomu alıyorsunuz? Hatta o kadar diyet yapıp binbir zorlukla verdiğiniz kiloları hemen geri mi alıyorsunuz? Bu durumda çok sık kalıyorsanız belkide birşeyleri atlıyorsunuz. Aşağıdaki noktalara dikkat etmenizi önerebiliriz.

Öğün Atlıyorsunuz
Düzensiz beslenmenin ne kadar yanlış olduğunu bilseniz bile yoğun çalışma hayatınız veya evdeki koşturmadan kaçırdığınız öğünler oluyor. Bunları telafi etmek için yaptığınız azmansız beslenmelerde kilo verememenize hatta kilo almanıza sebep oluyor.Eğer zaman bulamadığınız için öğün kaçırıyorsanız, her iki saatte bir az beslenmeyi seçin. Önemli olan orantlı sıklıklarla beslenmektir.

Hızlı Yiyorsunuz
kilo almakYemek yemeye başladığınız zaman ile bitmesi arasındaki zaman 10-12 dakikayı geçmiyor mu ? Bir kaşık dolusu makarnayı ağzınıza atıyor ve 3-4 defa çiğneyip yutuyor musunuz ?Tüm bunlar yemek sonrasında ani bir şişlik hissetmenize neden olduğu gibi kısa bir süre sonra tekrar acıkmanıza sebep oluyor.

Televizyon Karşısında Yiyorsunuz
Yemek yerken birşey izlemek veya bilgisayar kullanmak ne kadar yediğinizi fark etmemenize sebep oluyor. O sırada ilginiz tamamen başka birşeyde olduğundan yediklerinizin miktarını abartıp kilo almış oluyorsunuz.

Ekstraları Gözden Kaçırıyorsunuz
Dışarıda yemek yediğinizde sipariş verirken ekstra kaşar peynir, ekstra sos, ekstra et gibi eklemeler istediğinizde otomatikman yediğiniz besini kilo yapar hale getiriyorsunuz. Oysaki kafanızda “Ben dışarıda sadece salata yiyorum” fikri olabilir. Ancak yediğiniz salatanın üzerinde eklettikleriniz onu salata olmaktan çok daha öteye taşımakta.

Büyük Porsiyonlar Kullanıyorsunuz
Tabaklarınızın büyüklüklerini incelediniz mi hiç ? Yemeklerinizi kahvaltı tabaklarında yemeye özen gösterin, ne çok şeyin değiştiğini yemek biter bitmez fark edeceksiniz. Bu sayede miğdenizdeki şişkinlik yarıya inecektir.

Sürekli Tartılıyorsunuz
Sabah kalktığınızda, öğlen yemeğinden sonra, akşam yatmadan önce ve aklınıza geldikçe. Günde gerçekten kaç defa tartılıyorsunuz hiç saydınız mı ? Sıkça tartılmak kilo vermeye karşı motivasyonunuzu düşürüyor. Özellikle hassas tartılarda gramları bile hesaplamaya başlayıp, kilo vermediğiniz taktirde moral bozukluğu yaşıyor olacaksınız. Kendinize haftanın bir gününü belirleyin ve sadece o gün tartılın.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. bu yazıyı okuyunca aslında burda yazılanların tamamını yaptığımı ve bundan dolayı kilo aldığımı anladım. Daha önce bu yaptıklarımın bana kilo aldırmadığını fazla yediğim için kilo aldığımı düşüyordum fakat bu düşüncem bu yazıyı okuyunca aslında sorunun fazla yemem değil benim yaptığım yemek yeme alışkanlıklarından dolayı olduğunu anladım ve bundan sonra yazılanları dikkate alarak yemek yeme alışkanlıklarımı değiştireceğim bakalım ne olacak şuan 115 kilodayım 2 ay sonra etkisi sizinle yine burdan paylaşıcam. Yazıyı yazan arkadaşa teşekkür ederim…