Sağlık Konuları

Meme Kanseriyle İlgili Doğru Sanılan 10 Yanlış Bilgi

40743 turkiyede meme kanseri riski yuksek 700x0

1) Yanlış: Meme Kanseri Genç Yaşlarda Görülmez    

Doğru: Meme kanserine yaş ilerledikçe daha sık rastlansa da günümüzde maalesef 35 yaşın altındaki kadınlarda da sıklıkla meme kanseri görülebiliyor. Mamografi çektiren kadınların yaş ortalamasının 49’dan 40’a inmesi de bunun bir kanıtı…

2)Yanlış: Mamografi Çektirmek Meme Kanserine Yol Açıyor

Doğru: Mamografide belli bir miktarda radyasyon olduğu doğru fakat kanser tanısı için kullanılan bu cihazdan alınan radyasyon, kanserin vereceği zararın yanında gerçekten de devede kulak kalıyor. Mamografideki radyasyonun kansere neden olma ihtimalinin oldukça düşük olduğu biliniyor. Elbette bu, gereksiz yere mamografi çektirmenize bir sebep değil ancak 30 yaşını geçmiş her sağlıklı kadının doktorunun ön gördüğü aralıklarla mamografi çektirmesinin, meme kanserinin erken tanısında önemli olduğu bir gerçek. Erken tanının yanında Kansere İnat Yaşasın Hayat Sigortası ile siz de olası hastalık durumlarına karşı şimdiden kendinizi ve sevdiklerinizi maddi güvence altına alabilirsiniz.

3)Yanlış: Elle Kontrol Etmek Yeterlidir

Doğru: Elbette elle kontrol etmek önemli ama meme kanserinde erken teşhisin hayat kurtardığını unutmayın. Memede bulunan kitle elle hissedilecek boyuta gelmeden önce, herhangi bir şikayet olmaksızın mutlaka kontrole gidilmeli.

4)Yanlış: Aile Geçmişinde Yoksa Bende De Olmaz

Doğru: Ailede meme kanseri bulunması, bir risk faktörü ancak ailesinde meme kanseri hikayesi bulunmayan kişilerde de sıklıkla görülüyor. Unutmayın ki, bu hastalığına yakalanmış olan 10 kadından 8’inin ailesinde meme kanseri yok.

5)Yanlış: Memede Bulunan Kistler Meme Kanseri Riskini Çoğaltıyor

Doğru: Memede bulunan her kist, kansere dönüşecektir diye bir şey yok. Memede yerleşmiş kistlerin yüzde 90’ı, içi sıvıyla dolmuş basit keselerden ibaret. Bu durumda bu kistlerin yıllık kontrollerle takip altına alınması gerekiyor. Bu kistler bazen kendiliğinden yok oluyor, gerektiğindeyse basit operasyonlarla alınıyor.

6)Yanlış: Meme Kanseri Memelerin Alınmasına Sebeptir

Doğru: Her kanser türü aynı değildir. Özellikle erken teşhis konulan meme kanseri vakalarında meme alınmasına varmadan, kitlenin alındığı kısa operasyonlar ve ilaç koruması takviyesiyle hastalık sonlandırılıyor.

7)Yanlış: Emziren Kadınlar Meme Kanseri Olmuyor

Doğru: Emzirmek, meme kanserine karşı kişiyi belli bir oranda koruyabiliyor. Emzirmesine rağmen bu hastalığı geçirmiş birçok kadın olduğu biliniyor.

8)Yanlış: Biyopsi Yaptırmak Kitlenin Kansere Dönmesine Neden Oluyor

Doğru: Biyopsi, kanser tanısını koyabilmek için gereklidir. Memede ne tür bir kitle olduğunu öğrenmenin en güvenilir yolu biyopsi yaptırmaktan geçer. Biyopsi, kitlenin şeklini ve niteliğini değiştirmediği gibi kanserin yayılmasına da sebep olmaz.

9)Yanlış: Meme Ameliyatından Sonra Kolumu Rahat Bir Şekilde Kullanamayacağım

Doğru: Meme ameliyatı esnasında gerekmedikçe koltuk altındaki lenf bezlerinin tamamı alınmaz. Lenf bezlerinin birkaçı alınıp incelenir ve herhangi bir sorunla karşılaşılmadıkça diğerlerine dokunulmaz. Bu durumda işlem yapılan kol, rahatlıkla kullanılabilir. Diğer lenf bezleri alınacak olsa dahi kolun şişmemesi için tedbirler alınır.

10)Yanlış: Meme Kanseri Riski Azaltılamaz

Doğru: Elbette doğuştan gelen genler ve aile hikayeleri üzerine oynanamaz ama meme kanserine yol açacak birçok faktör bulunuyor ve bunlar ortadan kaldırılabilir. Örneğin düzenli beslenme ve egzersizle vücudu sağlıklı bir formda tutmak gibi…

Kadınlarda görülen meme kanserinde sağlıklık bir yaşam tarzının da en az diğer etkenler kadar öne çıktığını unutmayın.

İlgili Makaleler