Sağlık Konuları

Maydanoz ile Gelen Sağlık | Maydanozun Faydaları

Akdeniz ülkesi bitkisi olan maydanoz kök ve yapraklarından yararlanmak amacıyla üretilir. Yeşil yaprakları yemeklerde ve mezelerde garnitür olarak kullanılırken köklerinin de bazı yemek ve çorbalarda kullanılabilmektedir. Günümüzde üretimi yapılan maydanozlar başlıca 2 ayrı grupta yer almaktadır.

1 – Petroselinum crispum (Mill.) var. Neapolitanum Danert : Yaprak maydanozu olup yaprakları parçalı büyük ve küçük kıvırcık ve düz ince ve geniş olan formları vardır. Kökleri ince yapılıdır. İki ana grubu vardır.

Düz yapraklı maydanozlar : Ülkemizde yetiştirilen gruptur.
Kıvırcık yapraklı maydanozlar : Yaprakları çok kıvırcıktır.

2 – Petroselinum crispum (Mill.) var. Tubesorum Crow. : Kök maydanozu olup yaprakları çok incedir. Kökleri havuç gibi şişkin kısa küt uzun veya geniş olabilmektedir. Birçok ülkede olduğu gibi ülkemizde de 12 ay boyunca pazardan eksik olmayan maydanoz E vitamini bakımından oldukça zengin kokulu bir sebzedir. Yemek ve salataların vazgeçilmez sebzesidir. Maydanoz ülkemizde ticari olarak Akdeniz Ege ve büyük çaplı olarak Marmara bölgelerinde üretilirken uygun iklim koşullarında bütün bölgelerimizde bahçelerde küçük çaplı olarak yetiştirilir.

maydanoz

Maydanoz Akdeniz ülkelerinin bitkisidir. İspanya Yunanistan. Fas Cezayir ve Tunus da bol miktarda yabani maydanoz bulunduğu bildirilmektedir. Yetiştiriciliği M.Ö. 4000 yıllarına dayanır. Maydanoz normal olarak iki yıllık bir kültür bitkisidir. Birinci yıl yaprak ve yeşil aksamını ikinci yıl ise çiçek ve tohumlarını oluşturur. Bunun yanında kökler toprak içinde uzun seneler kalabildiği için çok yıllık bitkiler grubunda da görülür. Ülkemizde yılda 32.000 ton maydanoz üretimi yapılmaktadır.

Bir tutam maydonoz ile gelen sağlık

Güzellikten yemeklere kadar her şeyde kullanılan maydanoz sağlık açısından da çok yararlı. Bir tutam maydanoz günlük C vitamini ihtiyacını karşılarken toksinlerin vücuttan atılmasını sağlıyor kanı temizliyor kansızlığa böbrek ve karaciğer rahatsızlıklarına iyi geliyor…

Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Dursun Eşiyok maydanozun bir vitamin kaynağı olduğunu belirterek “Maydanozun yaprakları A C K vitaminleri ve demir bakımından zengindir. Ayrıca potasyum kükürt kalsiyum magnezyum ve klorin yönünden de zengindir” dedi. Bir tutam maydanozun günlük C vitamini ihtiyacını karşıladığını belirten Prof. Dr. Eşiyok “Maydanoz toksinlerin vücuttan atılmasını sağlarken kanı temizler kansızlığa böbrek ve karaciğer rahatsızlıklarına iyi gelir” diye konuştu.

Maydanoz bitkisinin sindirim enzimlerini uyararak sindirim rahatsızlıklarını dindirdiğini kaydeden Prof. Dr. Eşiyok maydanozun ayrıca iltihaplı yaraların iyileşmesine yardım ettiğini söyledi.

Prof. Dr. Eşiyok maydanozun mide ve bağırsaklarda gaz birikmesini engellediğini de ifade ederek “Maydanoz idrar yollarının temizlenmesine yardım eder. Romatizmada damar sertliği tansiyon düzensizliklerinde şişmanlıkta kullanılabilecek bir bitkidir. Ayrıca böbrek taşı kum gibi rahatsızlıklarda da etkilidir.”

Maydanoz ülkemizde ticari olarak Akdeniz Ege ve Marmara bölgelerinde yetiştiriliyor. Maydanoz toprak istekleri bakımından seçici değildir. Rutubetli ve sulak toprakları sever. Ağır olmayan bitki besin maddelerince zengin bütün topraklarda yetişebilir. Ancak derin bünyeli topraklarda çok iyi sonuç verir.

Latince ismi : Petroselinum crispum

Faydaları
– Kanı alkali yaparak susuzluğu giderir.
– Damarları genişleterek tansiyonu düşürür.
– Kansızlığı giderir.
– Hazmı kolaylaştırır iştah açar.
– İdrar söktürür.
– romatizma selülite de faydalıdır.
– Regl kanamalarını normale getirir.
– güç regllerin kolay olmasını sağlar.
– Yumurta kanallarını yumuşatarak hamileliği kolaylaştırır.
– Kanı temizlerdirenci artırır.
– cildi güzelleştirir.
– Salgın hastalıklardan korumayı sağlar.
– Kansere karşı korur.
– Genç kalmayı sağlar.
– Bedeni ruhi bunalımı geçirir.
– Karaciğer ve safra kesesi rahatsızlıklarında faydalıdır.
– Diş kanamalarını geçirir, önler

İlgili Makaleler