Sağlık Konuları

Kafein Nedir ? Kafein Zararlı mıdır ?

Hepimizin bildiği gibi Kafein genellikle kahvede bulunan, insanı uyanık tutmaya yarayan maddedir. Çoğu kişi kafeinin zararsız olduğunu, hergün kahve içmesine rağmen bir etkisini görmediğini söyler. Aslına bakacak olursak kafein fazla alındığında zararlıdır. ( Kişiyi öldürmesi için kişinin 150 fincan kahve içmesi gerekir. ) Kafein ölümcül miktarlarda alınmasada bağımlılık yapan bir zehirdir.

Kahvenin bizleri uyanık tuttuğu, kahve içince kendimizi zinde hissettiğimiz söylenir. Aslında buda doğru bir tabir değildir.  Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Farmakoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yalçın Tekol ‘ün açıklamasını sizlerle paylaşalım.

kafein hakkında bilinmeyenler

“Kafein, farmakolojide beyni uyaran maddeler arasında sınıflanır. Ancak, kafeini devamlı kullananlarda birkaç gün içinde uyarıcı etkiler zayıflar. Aynı etkilerin sürmesi için daha yüksek dozajların alınması gerekir. Alınmadığı zaman baş ağrısı, yorgunluk, uyuşukluk, sinirlilik, sıkıntı, zihni toparlamada güçlük, uyku bozukluğu, bulantı, ürperme, kas ağrıları ve ellerde titreme gibi belirtiler ortaya çıkar. Yani kafein, sanıldığı gibi zindelik etkisi yapmaz. Zindelik hissi, bağımlıların kafein kullanmadığında ortaya çıkan yoksunluk belirtilerinin kaybolmasından ibarettir. Bu belirtileri yaşayan kişinin çay veya kahve içince yorgunluğunun veya uyuşukluğunun kaybolması, vücudunda eksilen kafeini yerine koymasından kaynaklanır. Kişi kafein bağımlısı olmasa, o yorgunluğu hissetmeyecek, kafein almasına da gerek kalmayacaktır.”

İlgili Makaleler