Güzellik

Evde Saç Boyamak

Güzelliğinizi tamamlayan en önemli unsurlardan biri olan saçlarınızı, kendi evinizde boyayabilirsiniz. Evde saç boyamanın yöntemleri ve püf noktaları.

Evde Saç Boyamanın Püf Noktaları
Piyasada birbirinden farklı saç boyası markaları bulunmaktadır. Tercihinizi kaliteli boyalardan yana kullanın. Kalitesiz boyalar saçlarınızın yıpranmasına ve dökülmesine neden olur. Arkadaşlarınızın tecrübelerinden yararlanarak, kullandığı ve memnun kaldığı markalar hakkında bilgi alabilirsiniz.

Doğru Rengi Bulun
Saç boyamaya başlamadan önce ten renginize ve yüz ifadenize en uygun saç boyası rengini bulmanız gerekir. Saçınızdaki beyazları kapatmak için boyamak istiyorsanız, doğal saç renginize uygun tonları tercih etmelisiniz. Koyu tenliyseniz; siyah, kızıl, kestane gibi sıcak renkler açık tenliyseniz; sarı, küllü kumral gibi soğuk renkleri kullanabilirsiniz.

Saçlarınızı Kirliyken Boyayın
Boya yapmadan önce saçlarınızı yıkamayın çünkü kirli saçta boya işlemi daha başarılı sonuçlar vermektedir. Saçlarınızı hafifçe ıslatmanız boya yapmak için yeterlidir. Günler geçtiğinde saç diplerinizde beyazlar çıktığında saçlarınızı tamamen boyamayın. Sadece beyaz saçın olduğu bölgeye boyayı uygulayın. Sık sık boya yapmak saçların canlılığını yitirmesine neden olabilir.

Pamuklar Yanınızda Olsun
Saç boyası hassas cildi tahriş edebilir. Bu nedenle saçınıza boya sürerken, cildinize bulaşan boyayı hemen pamukla silip temizleyin. Hızlı müdahale edebilmek için pamuğu boya yaptığınız alanda bulundurun.

Tarayın
Saçlarınıza sürdüğünüz boyanın her alana eşit oranda yayılmasını sağlamak geniş aralıklı bir tarakla saçlarınızı tarayın. Boyanın içindeki kremsi madde saçlarınızın kolayca taranmasını sağlayacaktır.

Masaj Yapın
Boya kutusunun içinde çıkan eldivenleri elinize geçirerek saçlarınıza yuvarlak hareketlerle masaj yapın. Bu işlem hem boyanın tüm saçlara dağılmasını hem de rahatlamanızı sağlar.

ılık ve Soğuk Su İle Yıkayın
Saç boyasının üzerinde yazan süre boyunca, boyayı saçlarınızda tuttuktan sonra önce ılık su yıkayıp ardından soğuk ile iyice durulayın. Yıkama işlemi sırasında koruyucu özelliği bulunan şampuanlar ve saçınıza yumuşaklık veren saç kremleri kullanın. Saç kremini yalnızca saç uçlarına uygulamaya özen gösterin. Aksi durumda saçlarınız dökülebilir.

İlgili Makaleler