Anne Çocuk

Boşanmaların Çocuklar Üzerindeki Etkisi

Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Buca Eğitim Fakültesi Psikoloji Bölümü’nce yapılan araştırma, boşanmış çiftlerin çocuklarının, birlikte olanlara göre daha önemli sorunlar yaşadıklarını ortaya koydu.

Yardımsız çözmek zor

Psikoloji Bölümü öğretim üyelerinden Yard. Doç. Dr. Şüheda Özben tarafından yürütülen araştırmada, evlerinde geçimsizlik yaşanan, ayrı ya da boşanmış çiftlerin çocuklarının birlikte yaşayan çiftlerin çocuklarına göre önemli sorunlar yaşadığı belirlenirken, bu çocukların, duygusal sarsıntıyı atlatabilmek için psikolojik yardıma ihtiyaç duydukları anlaşıldı.

Özben, evlerin içinde yaşanan geçimsizlik, ayrılık ve boşanmaların çocuklar için ’’sarsıcı’’ olduğunu belirterek, araştırmanın, İzmir’deki 129’u kız, 67’si erkek olmak üzere toplam 196 lise öğrencisi üzerinde gerçekleştirildiğini bildirdi.

Depresyon eğilimi yaygın

Boşanmaların hızla artması ile birlikte ailenin boşanmaya yüklediği anlam ve çocuğun uyum sorunları arasında ilişki doğduğuna işaret eden Özben, boşanmış, ayrı ya da geçimsiz çiftlerin çocuklarının duygusal sarsıntıyı atlatabilmeleri için sağlanacak yardımın büyük önem taşıdığını ifade etti. Özben, çocukların da bu yardıma ihtiyaç duyduklarını ve psikolojik desteğe sıcak baktıklarını anlatarak, şu bilgiyi verdi:

’’Araştırmadan elde edilen sonuçlar arasında geçimsiz, boşanmış ya da ayrı çiftlerin çocuklarının, birlikte olan çiftlerin çocuklarına göre nevrotik ve antisosyal eğilim göstermeleri yer alıyor. Bu çocuklar, birlikte yaşayan çiftlerin çocuklarına göre daha içe kapanık ve depresyona eğilimli oluyor. Duygusal kararsızlık, hayattan zevk almama, çeşitli psikotik belirtiler, bu çocukların büyük bölümünde görülüyor.’’

Şiddetin tahribatı daha büyük

Aile içindeki geçimsizlik ve şiddetin de çocuklara, boşanmış ya da ayrı çiftlerin çocukları ile benzer şekilde yansıdığına dikkati çeken Özben, bu çocukların da duygusal sarsıntı yaşadığını anlattı. Özben, ’’Aile içindeki şiddetli geçimsizlik ya da şiddet, anne babası ayrı yaşayan ya da boşanmış çiftlerin çocuklarına yaptığı etkileri yapıyor. Özellikle şiddetin yarattığı tahribat bazen boşanmış ya da ayrılmış çiftlerin yarattığı duygusal sarsıntının çok üzerine de çıkabiliyor’’ diye konuştu.

Şüheda Özben, çiftlerin beraberlik sorunlarının, çocukların okul ve sosyal hayattaki başarısına doğrudan yansıdığını kaydetti.

İlgili Makaleler