Anne Çocuk

Doğum Sancısı – Doğum Ağrıları

250views

Her kadında eylemi ve bu esnada hissedeceği ağrı şiddeti farklıdır. Bu fark; kadının ağrı toleransına, çocuğun büyüklüğüne ve pozisyonuna, rahmin kasılma gücüne ve daha önce  yapıp yapmadığına bağlıdır. Hangi tip anestezi yöntemin uygulanacağını, kadının isteği kadar tıbbi durumu ve doğum ve anestezi doktorlarının seçimi de belirler. Doğum anında ağrıyı engellemede kuvvetli ağrı kesici ilaçlar, damardan veya kas içine uygulanır. Anne karnındaki bebekte yan etkilere yol açmayacak şekilde belirlenen dozlarda uygulanabilir.

Bu ilaçlar ağrıyı kısmen ve ancak kısa bir süre engelleyebilir. Sürekli uygulanamaz. Ani gelişen doğumlarda faydalı olabilir. için en etkili yöntem ise Epidural Analjezidir. Doğum yapacak kadının belindeki omurların sivri çıkıntıları arasından iğne ile girilerek sinir yollarına yakın bir bölgeye, 1 – 2 mm lik çok ince bir plastik boru yerleştirilmesi ile uygulanır. Bu işlem kadın otururken veya yan yatarken yapılır. İşleme başlamadan önce tansiyonun düşmesini engellemek için damar yolu ile serum verilir. İlaç verildikten sonra belden aşağıda ve bacaklarda uyuşukluk oluşur. Doğumun 1. evresinde, yani rahim ağzı tam açık hale gelinceye kadar olan dönemde, rahim kasılmaları devam ederken anne hiç ağrı duymaz ve konforlu bir bekleyiş ortamı oluşur. İlaç genellikle bilgisayarlı bir alet ile verilir. Doğum anında da, ilaç tipi ve dozuna bağlı olarak kas gücü korunduğu için anne rahatlıkla ıkınarak, doğum kanalında çocuğun ilerlemesini ağrı duymadan sağlar.

Sezaryen doğumlarda ise en sık uygulanan yöntem Kombine Spinal – Epidural Anestezidir. Normal doğumdaki epidural analjeziye çok benzer. Tek farkı, ince boru yerleştirilmeden önce epidural iğnesinin içinden kıl gibi bir iğne geçirilerek, spinal bölgeye ilaç verilmesidir. Böylece hemen ameliyatın başlaması sağlanarak, tam kas gevşemesi ile sezaryen doğum ameliyatı kolaylaştırılır. Sezaryen doğum da sıklıkla uygulanan diğer yöntem ise Genel Anestezidir. Damar yolundan verilen anestezik ilaçlar ile solunum yolundan -bir tüp yerleştirilerek- verilen anestezik gazlar ile uygulanır. Anne sezaryen boyunca tamamen uyutularak, geçici bir süre bilinç kaybı sağlanır.

 

Kaynak: hamilemiyim.wordpress.com