Anne Çocuk

Ağlayan Bebeği Sakinleştirme

Bir bebeğin ağlaması ihtiyaçlarının giderilmesini sağlamak için kullandığı ilk ve en önemli araçtır. İlk aylarda aileler ağlamanın gizemini çözmeye çalışırlar. Ne demek istiyor Susturmak için ne yapılmalı? Özellikle ailenin ilk bebeği ise durum oldukça karmaşık hale gelebilir. Çoğu aile bebeğinin ağlamasını durduramayınca doktora başvurmaktadır.

Doktora başvurmadan önce bebeğinizin gerçekten bir sorunu olduğundan emin olun. Bebekler genelde herşeye ağlayabilir. Aşağıdaki yolları deneyerek bebeğinizi susturmaya çalışabilirsiniz. Bebeğiniz tüm çabalara rağmen susmuyor, sürekli ağlıyor ise bir doktora başvurmanızda yarar var.

Denenmesi gereken 21 yol

*Bebeğinizi besleyin
*Geğirmesini sağlayın.
*Sıkı sıkı sarmalayın (yüzünü açıkta bırakın)
*Sakinleşmesi için onunla konuşun
*Onun için müzik çalın
*Pozisyonunu değiştirin
*Bezini değiştirin
*Sıcak yada soğuk olup olmadığını kontrol edin
*Onu kucağınıza alın
*Onu yere bırakın
*Uyutun
*Oyuncak verin (üç aylık veya daha büyük bebekler için)
*Dışarı çıkarın
*Sakin bir ortama çıkarın (bazı bebekler kalabalık ve gürültülü yerlerden rahatsız olurlar)
*Onu rahat bir şekilde tutun
*Onu size yakın olmak üzere yere bırakın, ona dokunun
*Kendinizi sakinleştirin ve nefes alış-verişlerinizi düzeltin (unutmayın sonsuza kadar ağlayamaz)
*Siz ağladığınızda insanların yapmasını istediğiniz şeyleri ona yapın
*Ona yakın durun
*Göz temasında bulunun
*Ağladığı sırada sizin hep onun yanında olacağınızı ona anlatın
*Bebeğinizin gününün nasıl geçtiğini düşünerek hangisine öncelik vereceğinize karar verin. karşılıklarınızı sakin ve yavaşça verin. bazen hiçbir şey yapmadan bebeğiniz sakinleşebilir. Ağlamaya devam etse dahi sizin desteğinizin ve varlığınızın farkında olduğunu unutmayın.

Bir çoğumuz başarılı bir ailenin mutlu bebeklere sahip olmak demek olduğunu düşünürüz. Bebeğimiz duygularını tamamen göstermeye başladığında kendimizi iyi bir aile olarak tanımlayabiliriz. Tek amaç bebeği susturmak olduğunda, bebek ve ebeveynler iletişim, duygular ve kendileri hakkında çok önemli fırsatları kaçırabilirler.

aglayan bebek

Bebeğinize sorun

Bebekler konusunda saygı duyulan bir otorite olan Magda Gerber’ e ağlayan bebeğin nasıl susturulacağı sorulduğunda bize “bebeğe sorun” diye cevap verir. Bu tavsiye, bebekle iletişim kurarak onun duyguları hakkında ona otorite olarak güvendiğimizi hissettirmemizi sağlar. Geçmişteki tecrübeler, hassas deneme yanılmalar bebeğinizi anlamayı öğrenmenizi sağlar. Genellikle ilgili ebeveynler bebeğin ağlamasını durdurmak için onunla oynar ve ona şarkılar söylerler. Bununla beraber kendini daha rahat hissetmeye başlar. Bu sürekli devam ettiğinde bebek kendi duygularını anlamada ve ifade etmekte güçlük yaşamaya başlar. Onu rahatsız eden durumlar söz konusu olduğunda ailesine yansıtmamaya çalışır. Böylece kendi duygularını anlamada ve ifade etmekte güçlük çekmeye başlar ve iletişim becerisini kaybeder.

İlgili Makaleler