EvlilikGiyim

Çeyizlik Converse Modası

310views

Şimdi de çeyizlik Converse modası başladı

Düğün mevsimi başladı. Son hazırlıklar yapılıyor. Anneler kızlarının çeyizlerini sandıktan çıkarıyor. Kenarı oyalı havlular, yorganlar, çatal-bıçak takımları, göz nuruyla işlenen seccadeler, iğne oyası danteller bir bir yıkanıp ütüleniyor. Davetiyeler dağıtıldı, gelinlikler dikildi, en şık düğün salonları tutuldu… Gelinler de çeyizlerinin kalan eksiklerini tamamlamak üzere Eminönü’nde koşturup duruyor. Bu aralar öyle bir telaş var ki Mahmutpaşa Caddesi’nde görünce şaşırmamak mümkün değil. Kızlar topuklu ayakkabının değil, ‘çeyizlik Converse’lerin peşinde! Yanlış okumadınız, şimdi de çeyizlik Converse modası var.

Her şey Serdar Ortaç’ın ‘Şeytan’ adlı şarkısına çektiği kliple başladı. ‘Hayat beni neden yoruyorsun…’ diye başlayan şarkının klibinde gelinlik giyen genç kız, ayağında Converse’lerle arz-ı endam edince bu yılın gelinlik modasında yeni belirlenmiş oldu. Klipteki geline özenen kızlar, Mahmutpaşa yokuşunu tırmanıyor bu aralar. Kardeşler Ayakkabı’nın sahibi Hüseyin Kılıç, haftada 2-3 genç kızın kendilerine bu taleple geldiğini söylüyor. Mesele sadece klipteki kıza özenti değil elbette.

converseHayatında hiç topuklu ayakkabı giymeyen kızlar, bu özel günde gelinliğine yaraşır bembeyaz renkte, ışıl ışıl taşlarla süslenmiş, uzun mu uzun topuklu ayakkabılarla rahat edemeyeceklerini anlayınca bitap düşecek ayakları için daha başından önlem alıyor. Hüseyin Kılıç, tabii ki bu tercihin, rahatça halay çekmek için yapılan bir ön hazırlık olduğunu da belirtmeden edemiyor. Gelinliğin altından ayakkabıların gözükmeyecek olması da gelinler açısından ferahlatıcı bir durum. Bir yıl önce evlenen Merve Sürmeli düğününde Converse giyen ilk gelinlerden biri. Tercihini neden bu ayakkabıdan yana kullandığını şöyle anlatıyor: “Kız kardeşim Betül’ün düğününde çok acı bir tecrübe yaşadık. Topuklu ayakkabıyla bütün gece ayakta durunca sırtı çok ciddi bir şekilde ağrıdı. Gece yarısı nöbetçi eczane aramak için kaç saat uğraştık. Aynı şeyi kendi düğünümde yaşamak istemedim. Bu nedenle Converse giymeye karar verdim. Babet de giyebilirdim ama babet ayaklarımın yanını acıttı. Düğün bitip herkes dağılmaya başlayınca akrabalarım yanıma geldi, ‘Sen hiç yorulmadın mı, ne kadar enerjiksin’ dediler. Ben de gelinliğimi kaldırıp ayaklarımı göstermiştim. Herkes çok şaşırmıştı. Aslında günlük hayatta topuklu ayakkabı giyiyorum. Alışkınım. Ama düğünde giymek çok farklı. Bu nedenle tüm gelinlere Converse giymeyi tavsiye ederim, hem de görünmüyor.”