Genel KonularKadın

Sanal Flört | Sanal Aldatma

Günümüzde fiziksel aldatma kadar sanal ilişkiler de arttı. Ama Doç. Dr. Armağan Samancı, bu tür ilişkilerin fiziksel aldatmadan ayrıştığını söylüyor: Sanal ortamda yaşanan flörtöz ilişkiler aldatma sınıfına girmez
Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi Psikiyatri Bölümü Klinik Şefi Doç. Dr. Armağan Samancı aldatma ile ilgili sorularımızı yanıtladı:

– Sadakatsizlik ‘geliyorum’ der mi?
Evet, der. Çünkü sadakatsizlik aslında kötü gidişatın bir yan etkisidir. Bir ilişki kötü gitmeye başladığı zaman, sadakatsizlik artmaya başlar. O anlamda bir çiftin ilişkisinin kötü gidişatı, ilişkiyi birçok kötü noktaya doğru götürebilir. Kötü gidişat, ilişkiyi aldatmaya hazır hale getirmeye başlar. Kişilerin birbirlerine bağlılıkları devam ettiği sürece, başka bir ilişkiye sürüklenme olasılıkları çok düşüktür. Kişi, ne zaman ki ilişkisinden yavaş yavaş ayrışmaya başlar, o zaman başka bir ilişkinin çekim alanına girme olasılığı yükselir.

– Akıllarında yokken, kavganın ardından çiftler birbirlerini aldatabilir mi?
Genelde aldatma ya çiftin ya da bireyin duygusal sorunlarından kaynaklanır. Aldatılma bir günde oluşan bir durum değildir. Birçok kadın aldatmayı ya da aldatılmayı hissetmeye başlar. Bu anlamda oldukça güçlü bir fark etme duyguları vardır. Ama kadınların çoğu aldatılmanın olabileceği durumları fark edebilecekken, görmezden gelir. Aldatmayı, o sürecin öncesinde hissediyor ama göz ardı ediyorlar. İlişkiyi masaya yatırsalar sıkıntılı bir süreç başlayacak. Onu da kimse istemiyor. İlişkideki sıkıntıları aldatılmadan önce masaya yatırmak demek, ilişkiyi de riske atmak demek. Mutsuzluk ve sıkıntılar ortaya çıkacak ve ilişkiyi ayrılığa götürecek birtakım konuşmalar olabilecek. Bu ya çözümlenebilir ya da ilişkiyi ayrılığa doğru götürebilir.

DERECESİ ÖNEMLİDİR!
– Sanal ilişki aldatma mı?

Kişilerin önemli saydıkları her şey bir duygusal aldatmadır. Burada derecesi önemlidir. Günlük yaşamda yaşanan flörtöz yakınlaşmalar aldatma olarak kabul edilmez. Günümüzde artık sanal dünya çok uzak bir dünya olmaktan çıkıp, yaşamımızın önemli bir parçası haline gelmeye başladı. İnternette yaşanan şeyle, sokakta yaşanan şey birbirine yaklaştı. Sanal ortamda yaşanan flörtöz ilişkiler çok aldatma sınıfına girmez. Ama bunun ötesinde olan her türlü aldatma, aldatma yelpazesine girer.

sanal iliski

– Aldatma mutlaka boşanmayla mı sonuçlanmalı?
Hayır. Boşanma bir sonuç değildir. Problem çözücü de değildir. Kanuni bir sürecin sonucudur. Çiftlerin çoğu ilişkiyi, evliliği veya çocukları koruma adına kendi içlerinde problemi çözmeye çalışmaktadır. Her ne kadar aldatılanlar yoğun boşanma fikri taşısa da, bu bir reaksiyon. Zaten aldatmaların çoğunu kendi içinde çözümler ya da çözümlemeden evliliklerini sürdürürler. Bu, daha sonra boşanmalara sebep olan yolu da açar. O yüzden bugün boşanma sebeplerinin en önemlisi aldatmadır. Temel anlamda kimse, değer verdiği bir şeyi kaybetmek istemez. Ama böyle bir şey yaşayınca doğal olarak reaksiyon verir.

ALDATMAYI KABULLENMEK SORUNLARI ÇÖZMEZ!
– Kadın kabul ettikçe erkek aldatmayı tekrarlar mı?
Hiçbir kadın hiçbir aldatmayı kabullenemez. Ama kabullenmek zorunda kalabilir. Maddi sorunlar, sosyal konum, eşine bağımlı olması veya eşini başka bir kadına kaptırmama duygusu gibi duygular yan yana geldiği zaman, kadın aldatmayı bir anlamda kabullenebilmektedir. Ama kabullenmek aldatmayı çözmek değildir. Bu, aldatmayı çözmediğiniz sürece, ya ilişkiyi bozucu ya da aldatmayı artırıcı rol oynar. Kadın ve erkek problemi çözmediği sürece aldatma olasılığı çok daha yüksektir. Çözmek için problemi anlamak ve karşılıklı olarak paylaşmak, birbirini suçlamamak, problemi gördükten sonra ilişkinin duygusal olarak yeniden canlanmasını sağlamak, affetme fonksiyonunu harekete geçirmek ve yeniden güvenebilmek lazım.

İlgili Makaleler