Genel Konular

Özgüven Arttırma Yolları

Kendimize duyduğumuz özgüven her konuda bize yardım etmektedir. Özgüvenimiz olmadığında her işi başaramayacak gibi duygulara kapılır, ön yargılarımızı kıramayız. Bu nedenle özgüvenimizi her zaman elimizde tutmalı, ve mümkün olduğunca arttırmalıyız.

Özgüveninizi artırmak için:

Dikkatinizi basarisizliklariniza degil basarilariniza, mutluluklariniza yonlendirin. Dikkatinizi neye odakladığınız hayati önem taşıyor. Surekli olumlu pozitif konulara dikkatinizi yönlendirmeye çalışın. Bir kagit alın ve oraya artı eksi tablosu yapın. Artı tablosuna bugüne kadar yaptığınız için kendinizi övebileceğiniz, başarılı bulduğunuz sevinçleriniz dahil herşeyi yazın. Bu kismi olabildigince uzun tutun. Akliniza herseyi getirin ve yazin. Eksi tarafını da doldurun, neden kendinizi sevmiyorsunuz, hangi basarisizliklar var? Sonra bu eksi negatif taraftakileri yırtın ve gidip çöpe atın. Elinizde kalan kendinizle ilgili artı imajları 1 hafta boyunca sürekli okuyun. Gerekirse, sizi iyi hissettiriyorsa daha çok okuyun. Kendinizi negatif hissettiğinizde hemen bunu farkedin ve olumlu düşünceye, sizi mutlu eden şeyler düşünmeye geçin. Kendinizle ilgili iç konuşmalarınızı değiştirin. Bakın bakalım iç sesiniz kendiniz için neler söylüyor? Kötü konuşmaları her yakaladığınızda yerine olumlu süper imajlar koyun. Her gün kalktığınızda aynanın karşısına geçin ve “Bugün çok süper bir gün” deyin. Her gün bunu yapın ki bilinçaltınız da sizin için bunu ayarlasın her gün. Kendinizi şimartın, ufak ufak hediyeler alın kendinize, temizlik yaptıktan sonra oturun bir çay kahve molası verin, keyfini çıkarın, ya da gidin güzell bi banyo yapın. Ama bunları kendinize hediye olarak görün ve kendinizi şimartın. Yani sürekli olumluda durmaya çalışın böylece kendi kişisel imajınızı değiştireceksiniz. Kendinizi nasıl gördüğünüz çok önemli. Bir hakediş içinde olun. Bunu sağlayın.

Bu konuda urun destegi olarak Bilinçaltı telkin ile Ozdeger ve Kendine Guven mp3′leri uygun. Ancak urun alacak durumum yok, once kendim calisacagim diyorsaniz biraz zaman alacak olsa da yukaridaki calismalari mutlaka yapin.

İlgili Makaleler