GüzellikSağlık Konuları

Göz Çevresi Bakımı

GÖZ ÇEVRESİ BAKIMI

– Göz çevresi ve kirpilerinizdeki makyajı mutlaka temizleyin.
– Uyku düzenine dikakt edin.
– Dengeli beslenin Bol meyve ve sebze tüketin.
– Günde En az 2 litre su tüketinBu vücudunuzun nem kazanmasını sağlar.
– Göz altlarında oluşan yağ bezelerini sıkmayın.
– Göz çevresi nemlendiricilerinin yağsız olmasına dikkat edin.
– Göz temizliği sırasında hijyene dikkat edin.
– Sigara içilen ortamlardan uzak durun.
– Gözleriniz çok kızarıyor ise ; şekersiz çayı pamuk yardımıyla alıp,gözlerinizde 15 dakkika tutarsanızGöz kızarıklıklarından kurtulabilirsiniz.
– Göz altı torbaları için; halka şeklinde kestiğiniz patesi gözlerinize kapatın ve 15 dakkika bekletin.
-2 çay fincanı kaynar suya 2 çorba kaşığı fındık yaprağı ekleyip 15 dakika bekletin Süzüp buzdolabında soğutun 2 parça pamuğu çaya batırıp elinizle sıkın ve göz kapaklarınızın üzerine yerleştirin 10 dakika bekletip yüzünüzü yıkayın.
– Bir bardak kaynatılmış rezene çayını soğutun 2 parça pamuğu çaya batırıp göz kapaklarınıza yerleştirin ve 15 dakika bekleyin.

Göz Altı Şişlikleri ;

Buz sislikler için en iyi uygulamadır. Göz çevresinde 5 dakika kadar buz gezdirin.

Koyu Renk Göz Altı Halkaları için;

– Toz halindeki boyotu ve süt koyu renk halkaları yok etmeye yardımcı olmaktadır. Boyotunu süt ile karıştırarak macun haline getirin ve gece koyu renk halkaların üstüne uygulayın. Sabah yıkayın ve koyu renk halkaların nasıl iyileştiğini görün.
– Rendelenmiş salatalığı dondurun Dondurulmuş küpleri gözlerinizin üstüne masaj yaparak uygulayın.
– Salatalık suyuna ya da patates suyuna pamuğu batırın ve göz çevrenize uygulayın.
– Göz altı torbalar için herhangi bir çay poşeti, (bitkisel olursa iyi olur) soğutulur ve gözlerinizin üzerine yerleştirilir ve dinlendirilir.
– Göz altındaki mor halkalar için çiğ rendelenmiş patatesi bir beze sarın ve göz kapaklarınıza 15-20 dakika uygulayın Ilık suyla durulayın.
– En iyi göz toniği özel bir bitki olan eyebright(gözotu, frezya otu)’dır Çayını yapın ya da çay torbalarını kullanın Tülü ya da pamuğu çayın içine batırın ve uzanırken göz çevrenize kompres olarak uygulayın.

Gözaltı morlukları için:

– Papatya çayı ya da lavanta çayını soğutun 2 parça pamuğu çaya batırıp elinizle sıkın. Göz kapaklarınıza uygulayın.

Göz çevresi kırışıklıkları için:

– 1 kahve fincanı soya yağı, 1 kahve fincanı bademyağı ve yarım kahve fincanı avokado yağını bir kapta karıştırın. Parmak uçlarınızı bu karışıma batırıp göz çevresine masaj yaparak sürün. Bu uygulamayı akşamları yatmadan evvel yapın Sabahları yüzünüzü yıkayıp kurulayın.

Kirpikleri uzatmak için:

– 1 bardak suyu kaynatın. 1 çay kaşığı hint yağı ve 12 gr kakao yağı ekleyip karıştırın. Kabı sıcak su dolu bir başka kabın içine yerleştirip krem kıvamına gelene kadar ısıtın. Karışımı soğutup 15 gün boyunca yatmadan önce gözlerinize kaçırmamaya dikkat ederek kirpiklerinize sürün. Sürme işlemini kirpik kökünden uca doğru uygulayın.

Kirpikleri gürleştirmek için:

– Eşit ölçüde hint yağı ve badem yağını bir şişede karıştırıp 15 gün boyunca akşamları yatmadan önce gözlerinize kaçırmamaya dikkat ederek kirpiklerinize dipten uca doğru sürün.

İlgili Makaleler

Bir Yorum