Sağlık Konuları

Erkekler seksten neden uzaklaşır

307views

İşte onlara kabus gibi gelen sebepler…Amerikalı Evlilik Terapisti Bob ve Susan Yager Berkowitz Çifti evliliklerinde cinselliğini yaşayamayan 4 bin erkek ve kadın üzerine bir araştırma yaptı. Araştırma sonuçları “O Artık Yalnız Değil” adı altında kitap haline geldi. Sonuçlar tam bir kabus. Evli erkeklerin sadece cinsellikten değil, öpüşmek, sarılmak ve dokunmaktan bile kaçtığı ortaya çıktı.

KORKUTAN GERÇEKLER
Evlilik terapisti Bob Berkowitz ve eşi Susan Yager- Berkowitz’in yazdığı “O Artık Yalnız Değil” (O ile kastedilen erkek) adlı kitap ABD’de en çok satan kitaplar listesine girdi. Her gün pek çok çiftin derdini dinleyen Bob Berkowitz ve eşi Susan Yager-Berkowitz’in, evliliklerinde cinselliği yaşamayan 4 bin kadın ve erkek üzerinde yaptıkları araştırmaya göre çiftler sadece seksten kaçmıyor ayrıca dokunmaktan, sarılmaktan ve öpüşmekten de kaçınıyor. Bir çok çift birbirlerine bir kere bile “seni seviyorum” dememiş. Bir çoğu birlikteyken kendilerini yalnız hissediyor.

Çift herşeyden önce şu gerçeğin altını çiziyor: “Amerika’nın ortak cinsel sorunu tutku eksikliğidir.” Tutkusuz ya da aşksız diye bir şeyi tam olarak yapmak zaten mümkün değil. Tutku eksikliğinde en az kadınlar kadar erkeklerin de suçlu olduğunu kaydeden Bob Berkowitz, “ABD’deki 20 milyon kadar evlilik fiziksel tutkudan yoksun. Amerikalı çiftlerin yüzde 15 yüzde 20’si yılda en fazla 10 kere seks yapıyor. Araştırmamıza katılan kadınların yüzde 66′ı seks olmayan bir evlilikte kendini allak bullak olmuş ve kırılmış hissediyor” diyor.

İLGİSİZLİK BIKTIRIYOR
Çift kitabında erkeklerin seks yapmamalarının nedenlerini de sıralamış. İşte onlar: Eşlerin cinsellikte birbirlerine karşı olan ilgisizliği: Erkeklerin yüzde 68′i eşlerinin cinsel hayatına ilgi duymuyor. Yüzde 61′i de seksten keyif almıyor. Sonuç olarak, erkek seksten sıkılıyor ve yenililikler aramıyor. Bu erkekler hem seksten sıkılıyor hem de yatak odalarında yenilik arayışına ihtiyaç duymuyor. Aksine, eşlerini cinsel iştahı artıracak eğlence ve fantezilere yer vermediği için suçluyor.

Başka kadın arayışına yöneliyorlar: Erkekler evlilikte yaşanan sorunlardan kaçış ve monotoluğu kırış aracı olarak yine başka bir kadını tercih ediyor. Aldatma eğilimleri artıyor. Erkeklerin yüzde 48′i başka kadınlarla birlikte olmaya eğilimli hale geliyor. Etki tepki meselesi ve sonucu: Erkeklerin yüzde 44′ü eşleri tarafından eleştirildiklerini, aşağılandıklarını ve önemsiz görüldüklerini düşünüyor. Eşi tarafından eleştirilen, erkek duygusal olarak kendisini kapatıyor. Kadın daha da eleştiriyor, erkek daha da kendisini çekiyor.

Eşlerin kilo alması: Eşleri cinsellikten soğutan nedenlerden biri de kadın ya da erkeğin aldığı kilolar. Araştırma sonuçlarına göre erkeklerin yüzde 38′i eşleri kilo aldığında artık onu çekici bulmuyor. Erkek kilo alınca ise bunun eşi tarafından düşürülen libidosunun sonucu olduğunu düşünüyor.Evliliğin en güzel tarafı hiç kuşkusuz sevdiğiniz biriyle aynı evi, yatağı ve hayatı paylaşmak.

Ancak insanoğlu hayatta en keyif alması gereken ilişkiler dersinden hep sınıfta kalıyor. Cinsellik, erkekler için kendini kanıtlamanın en iyi yolu olarak görülüyor, öğretiliyor. Eşine verebildiği, vermek zorunda bırakıldığı zevk, bir anlamda onun cinsel yeteneklerinin aynası da oluyor. Erkek, birlikte olduğu kadına ne kadar zevk verebilirse, kendini o kadar güçlü ve yetenekli görüyor.

Bu gerçekleşmediğinde ise kendini suçluyor. Erkekler için cinsellik, bir anlamda kendi egolarının ‘er meydanı’ olarak değerlendiriliyor. Egolarının kanıtlanması için kadının onaylayan tavrına ihtiyaç duyuor. Kadınların seks sonrası soğuk davranması erkeğin egosunda ağır hasar meydana getiriyor. Cinselliğin yanlış ya da hiç öğretilmediği toplumumuzda kadınlar bu konuda erkekler kadar şanssız değiller. Anne olabilmek her şey için yeterli görülüyor.

KONUŞMANIN ZARARI
Evlilik uzmanlarına göre erkek, kadına kendini en bilinmeyen ve doğruluğundan şüphe duyulmayacak biçimde kanıtlamaya çalışırken, kadının onun bu çabasını hafife alacak bir davranışta bulunması, erkeğin sonsuza kadar uzaklaşmasına neden olabiliyor. Bu nedenle uzmanlar sevişmeye karar verildiğinde, her iki tarafın da dikkatli olmasını öneriyor. Örneğin sevişme sırasında kadının komplike cümleler kurması da, eşinin dikkatini dağıtıyor. Bu durumda erkek, kadının aklının başka yerlerde olduğu hissine kapılıyor ve onun sevişmeyi gerçekten isteyip istemediğinden emin olamıyor.

DİĞER SEBEPLER
Ereksiyon bozukluğu
Evlilik hakkında şüpheler
Alkol ya da uyuşturucu madde bağımlılığı
Fiziksel hastalık ya da rahatsızlık
Geçmişte yaşanan travma
Seksi bir ceza olarak görme
Kadın ya da erkeğin depresyona girmesi
Libidoyu etkileyecek meditasyonlar
Genetik cinsel iştah bozukluğu

MUTLULUK REÇETESİ

Berkowitz çifti evliliklerinde, beraberliklerinde mutsuz olan çiftlere bazı önerilerde ve cinsel iştahı açacak tavsiyelerde de bulunuyor:
Mutlaka bir evlilik terapistine gidin ve tavsiyeler alın kendi basınıza hareket etmeyin.. Boşanın.
Çabalarınız başarısızlıkla sonuçlansa bile birlikte kalın. Eşinizi aşkınız, seks partneriniz olarak değil de en iyi arkadaşınız olarak görün yada görmeye calısın
Erkeklerin isteklerinin azalması bir değil, pek çok konunun birleşiminden doğar. Sorunun üstesinden gelmenin en basit yöntemi ise konuşmak ve can kulağıyla bir zamanlar aşık olduğunuz erkeği dinleyip, anlamaktır.