Anne Çocuk

Çocuk ve Kariyer Arasında Seçim

Kadınların yarısından fazlası çocukları olduğunda işlerine ya ara veriyor ya da bırakıyor. Bakanlık ise bu konularda istihdamın olumsuz etkilenmemesi için çalışıyor.

Devlet Bakanı Nimet Çubukçu, CHP İstanbul Milletvekili Bihlun Tamaylıgil’in kadınların anne olduktan sonra iş hayatına ilişkin soru önergesini yanıtladı.

Çubukçu’nun verdiği bilgiye göre, Kadının Statüsü Genel Müdürlüğünce 1994-2000 yılları arasında yürütülen Kadın İstihdamının Geliştirilmesi Projesi kapsamında bir araştırma yapıldı.

Araştırma sonuçlarına göre, doğumdan sonra aynı işte çalışmaya devam eden kadınların oranı yüzde 43. Çalışmayı bırakanların oranı yüzde 19, çalışmaya ara verenlerin oranı ise yüzde 38 olarak belirlendi. Çalışmaya devam eden kadınların çocuklarına çoğunlukla anneanne veya babaanneleri bakıyor.

Devlet Bakanı Çubukçu, kadın istihdamı alanında engel oluşturan bu durumun aşılabilmesi için öncelikle sosyal destek mekanizmalarının ve hizmet kalitesinin artırılması gerektiğini vurguladı.

cocuk_kariyerÇubukçu, şöyle devam etti: “Ancak hizmetin nitelik ve nicelik olarak gelişmesinin yanı sıra toplumsal cinsiyeti ilgilendiren her konuda olduğu gibi bu konudaki olumsuz geleneksel bakışın, kalıp yargıların değişmesi için de çalışmaların sürdürülmesi gerekir. Bakanlığıma bağlı Kadının Statüsü Genel Müdürlüğü tarafından özellikle toplumsal cinsiyetin eşitliğinin yaygınlaştırılması amacıyla çalışmalar yapılmaktadır. Bu konuda meslek örgütleri, sivil toplum kuruluşları ve işverenlerin de duyarlı davranmalarına ihtiyaç bulunmaktadır.”

Kreş ve bakımevleri

Bu arada Çubukçu’ya bağlı Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu Genel Müdürlüğü’nün verilerine göre, kurumda, 0-6 yaş grup çocuklarına hizmet veren 1013 özel kreş ve gündüz bakımevi, 0-6, +7-12 yaş grubu çocuklarına hizmet veren 167 özel kreş ve çocuk kulübü, 7-12 yaş grubu çocuklarına hizmet veren 46 özel çocuk kulübü olmak üzere toplam 1226 kuruluş bulunuyor.

İlgili Makaleler