Güzellik

Cilt Ve Yüz Bakım Yöntemleri

 

Bu gün sizlere genel olarak yüz bakımının nasıl yapılması gerektiği hakkında bilgiler vermeye çalışıcam.

1) Kontak sağlanır.

2) Dairesel canlandırma: Dairesel yuvarlaklarla alın ortasından dekolteye inilir.

3) Göz çevresi: Minik zincirler yaparak, üç tane yuvarlak ve zin­cir halkalarla kontak sağlar.

4) Şakaklara doğru yuvarlaklar yapılır: Burun ve dudak çevresinde kontak yapıp, dudak çevresinde yani gülme çizgilerinin üzerin de sekiz şekli yaparak, dudak üstünde düz hareketlerle çalışıp, daha sonra tekrar yuvarlaklar ve kontak sağlayıp yanak topla ma yapılır. Sonra dekolteye inilip tekrar küçük yuvarlaklarla ma saj yapılır. Soğuk kompres yapılarak işlem sona erdirilir.

5) Lenf drenaj: Kontak yapılıp, çeneden başlayarak makas ha reketleri ile masaj yapılır. Önce, dudak çevresinde üç defa bastırılıp burun masajı yapılır. Üç defa burun kanatlarına ya vaşça bastırılıp, kontak yapılarak yanaklara toplama yaparak göz çevresine üç defa minik dairesel hareketlerle devam e-dip, yanak ve boyun masajından sonra bitirilir.

6) Yüz ve boyun masajı: Cilt gereken sütle veya kremle temiz lendikten sonra, masajı kolaylaştıracak ve cildi besleyecek krem yüze yayılır.

cilt bakımı ve yüz bakımı

 

Her iki elinizin baş ve ortanca parmaklarının uçlarını kullarak tırnaklarınzı cilde batırmadan, cilt yüzeyine serihareketlerle küçük çimdikler şeklinde uygulanır. Bu yöntemle yüzün ve boynun her yanı çimdiklenir. Bu masaj kan dolaşımınıda olumlu yönde etiler.

Fakat göz kapaklarınızı ve göz altına masaj kesinlikle uygulanmaz. Uygulama iki veya üç dakikadan daha fazla sürmemelidir. Bu söylediğimiz masaj buğu banyosundan sonra uygulanırsa, tıkanık olan gözeneklerniz açılır, cilt yüzeyini tıkayan yağlar kolayca boşalır. Bu yöntem en çok yağlı ciltler için faydalıdır

İlgili Makaleler