Giyim

10 Adımda Kıyafet Detoksu

418views

Dolabın karşısına geçip boş gözlerle “bugün ne giysem” diye vakit harcıyorsanız, gardırobunuza detoks yaptırma zamanınız gelmiş de geçiyor demektir.

​​​​Hemen herkesin dolabında “olmasa da olurdu” diyeceği kıyafetleri vardır. Belki de bu yüzden sabahları onca alternatife bakıp “giyecek hiçbir şeyim yok” diye düşünüyor ve en sevdiğimiz parçaları tekrar tekrar giyiyoruz. Herkesin ihtiyacı olan şey kıyafet detoksu yapmak ve hafifleyen o dolaplara bundan sonra sadece gerekli ve çok seveceğimiz parçaları dahil etmek… Nasıl mı? İşte 10 adımda kıyafet detoksu yapmanın yolları…​

Elbise Seçimi

1. Uygun mekânı ayarlayın:

İlk işiniz tüm kıyafetlerinizi yaymak için temiz bir zemin bulmak. Toplanmış bir yatağın üzeri bunun için ideal bir alandır. Hem yüksek olduğu için eğilip kalkmak zorunda kalmazsınız.

2. Gidecekler üçe ayrılacak:

Kocaman çöp torbalarınızı hazırlayın. “Atılacaklar”, “bağışlanacaklar” ve “hediye edilecekler” olarak üç ayrı torbayı yakınınızda bulundurun.

3. Ne varsa ortaya dökün:

Çekmece, dolap, kutu, torba, depo ne varsa günlük spor kıyafetleriniz ve aksesuarlar hariç tüm kıyafetlerinizi yatağın üzerine çıkarın.

4. Katagorize edin:

Kıyafetlerinizi çeşitlerine göre üst ve alt olarak iki bölüme ayırın. Üst ve alt parçaları hemen birbirinden uzaklaştırın.

5. Gerçekçi olun:

Şimdi eskimiş, lekeli ve deforme olmuş ne varsa fazla düşünmeden çöp torbasına atın. Belki o ipek bluzu çok seviyordunuz ama o lekeyi kuru temizleme bile çıkaramadı. Hatırası olabilir ama artık o yırtık kotu giyecek bir ortamınız kalmadıysa boşuna saklamayın. Evde giyerim diye ayırdıklarınızın yüzde 80’ini de giymeyeceksinizdir…

Kıyafet Seçmek
Kıyafet Seçmek

6. Kalanlar birbirine uyuyor mu?

Şimdi odaklanın. Temel parçalarınız ne alemde? Yeteri kadar beyaz gömleğiniz, en az bir tane siyah elbiseniz, lacivert bir takımınız var mı mesela? “Giyerim” diye ayırdığınız alt ve üst parçalar renk tonları açısından birbirine uyum sağlıyor mu? Kumaşları ve stilleri birbirine uygun mu?

7. Kombinler:

Boş askıları doldurmaya başlayın. Üstler ve altları kombinlerken, “ertesi sabah bu askıdaki kombini giyip çıkarım” diyebilecek eşleşmeler yapın. Gerekirse üşenmeyin ve giyin. Aynada beğendiğiniz her kombinin fotoğrafını çekip, telefonunuzda ayrı bir klasörde biriktirin. Kadın okurlar, takılarını ve şallarını; erkek okurlar kemerlerini ve kravatlarını da bu kombinlere dahil edip askıları öyle kaldırabilirler. ​

8. Yenilenecek paçaları ayırma vakti:

Düğmesi koptuğu için giymedikleriniz, küçük bir daraltmayla şahane olacaklar, çok sevdiğiniz ama modası geçenler, kısacası küçük dokunuşlarla yenilenip giyilecek esaslı parçalara dönecek kıyafetlerinizi üst üste katlayıp terziye götürmek için bir çantaya yerleştirin ve o çantayı hemen evin kapısına yakın bir yere koyun. Çünkü onları dolaba kaldırırsanız sizi en az bir yıl daha bekleyeceklerdir.

Aksesuar
Aksesuar

9.Yalnız kovboyları değerlendirin

Tek başına şahane gözüken ama bir türlü kombinleyemediğiniz parçalar da çıkacaktır karşınıza… Bunlar için yapmanız gereken internette rengine ve modeline benzer kıyafetler aratıp nelerle kombinlendiğini görmektir. Bir başka kolay yol ise alışverişe çıkarken bu kıyafetlerinizi yanınıza almanızdır. ​

10. Tarihi tekerrür ettirmeyin

Giymediğiniz için kenara ayırdığınız her parçayı ve dolabınızda sakladığınız kombinleri fotoğraflayın ve alışverişe çıkmadan önce bu fotoğraflara hızlıca göz gezdirin. Beslenmede olduğu gibi gardırop detoksunda da amaç rahatlamak ve ardından bu rahatlığı sürdürmektir. Size çok yakışan, içinde çok rahat ettiğiniz, modası hemen geçmeyecek kıyafetler seçerseniz fit ve fazlalıklardan uzak bir gardırobunuz olacaktır.