Genel Konular

Mozaik Süslemeli Tepsi Yapımı

296views

Gününüzün çoğu boş geçiyor ve yapacak bir şeyler arıyorsanız yada bir hobiniz olmasını istiyorsanız aşağıdaki bilgiler tam size göre. Hiç kimsede olmayan bir tepsisinin olmasını hangi bayan istemez ki.Tabi ki hiç kimsede olmaması için bu sizin yapmış olmanız gerekli. Bir küçük değişiklik ile sıradan bir tepsiyi son derece şık bir hale getirebilirsiniz.

Ahşap tepsinizi mozaiklerle renklendirip farklılaştırabilirsiniz.

İşte gerekli malzemeler;

– Ahşap tepsi (İKEA’da bulabilirsiniz)
– Mozaik taşları
– Tutkal, zamk
– Dolgu malzemesi
– Spatula
– Sünger
– Bez
– İsteğe bağlı boya


1.
Öncelikle mozaiklerle nasıl bir aranjman yapacağınıza karar verin.2. Mozaiklerinizi tutkalla tepsiye yerleştirin. Bu sırada taşların arasındaki boşluğun orantılı ve düzgün olmasına özen gösterin. Çok büyük ve ufak boşluklar olmamalı.
3. Tutkalın iyice kurumasını bekleyin. Başka bir kapta hazırlayacağınız dolgu maddesini az miktarda yoğurt kıvamında olacak şekilde karıştırın.

4. Malzemeyi mozaiklerin arasındaki boşluğu dolduracak şekilde yayın. Zorlandığınız noktalarda spatula kullanarak, mozaiklerin arasına iyice girdiğinden emin olun.

5. Dolgu maddesini uyguladıktan sonra 15 dakika bekleyin.6. Daha sonra nemli bir bezle mozaiğin yüzeyini temizleyin. Taşların oynayıp pyanamadığından emin olun.

7. Tepsinizi 2-3 gün kullanmayın. İyice kuruduğundan emin olun, sudan koruyun. Çatlaklar varsaçok hafif tutkal sürün.

8. Eğer isterseniz dolgunun rengini isteğinize göre boyayarak değiştirebilirsiniz.