Yemek Tarifleri

Tepsi Mantısı – Kayseri

Ülkemiz yöresel yemekleri açısından oldukça zengindir. Neredeyse her ilin kendi özgü bir yemeği vardır. Bizde elimizden geldiğince bu yemekleri sizlere tanıtmaya çalışıyoruz. Bugünkü yemeğimiz Kayser ‘ye özgü. Kayseri’ye gidip Tepsi Mantısını yemeden dönen yoktur sanırım.

Aşağıda Tepsi Mantısının tarifi bulunuyor. Kayseriye gitme imkanı olmayanlar evde kendileride tepsi mantısı hazırlayabilir.

Malzemeler:

1. hamuru:
* 2 su bardağı un
* 1 yumurta
* 2 çay kaşığı tuz
* ılık su
2. içi:
* 300g kıyma
* 3 baş kuru soğan çok ince doğranmış veya rondodan geçirilmiş (sakın rendelemeyin yoksa suyu çıkar)
* 1 tatlı kaşığı tuz
* 1 tatlı kaşığı karabiber
3. ayrıca:
* tereyağı
* 1 yemek kaşığı salça
* 1 lt kaynamış su

Hazırlanması:

1. hamur malzemeleri ile oldukça sert bir hamur yapın. üzerine bir bez örtüp 15-20 dakika dinlendirin. bu arada içini hazırlayın. soğanı doğrayıp suyunu süzün. kıymaya ekleyip tuz ve karabiberi ilave edin.
2. hamuru iki bezeye ayırıp çok ince açın. açtığınız hamurları tezgahın üzerinde karelere kesin. karelerin üzerine fındık büyüklüğünde kıymalı içten yerleştirin. her bir kareyi ortası açık kalacak şekilde kayık biçiminde kapatıp yağlanmış tepsiye dizin. üzerlerine fındık büyüklüğünde tereyağı parçaları koyup 200C fırında pembemsi olana kadar kızartın.
3. 1 yemek kaşığı salçayı suyla ezip içine 2 çay kaşığı tuz atın. bunu mantıların üzerine gezdirin. (hemen servis yapmayacaksanız üzerine alimünyum folyo kapatıp bu halde oda sıcaklığında bekletin). 1lt kaynamış suyu mantıların üzerine boca edin. (bu su size fazla gelebilir ama mantılar çok su çekiyor.) tepsiyi 250C fırına koyun. su kaynama derecesine gelince fırını kapatın. sıcak olarak sarımsaklı yoğurtla servis yapın.

tepsi mantısı

İlgili Makaleler