Diyet

Kilo Vermek İçin Ekmek Yemeyi Bırakmalısınız

826views

Uzm. Dyt. Gizem Keservuran, kilo vermek için yapılan en büyük hatalardan birinin ekmeği kesmek olduğunu anlattı.

Kilo vermek uğruna yapılan en büyük hata; çoğu kişi “BEN EKMEĞİ KESTİM” diyor. Oysa ki vücudun temel enerji kaynağı karbonhidratlardır. Yani, ekmek ve çeşitleri , makarna, pirinç pilavı, bulgur pilavı, kurubaklagiller, meyve çeşitleri… Bu gıdaların hepsi belirli miktarda karbonhidrat içermektedir. Sorun ise şu; hangi karbonhidrat kaynağınızı seçeceğimizi, tüketeceğimizi bilemiyoruz. Ekmeği kestim, diyetteyim, demek değildir başarı, önemli olan, olması gereken hangi ekmeği seçeceğinizi öğrenmektir.

Kepek, çok tahıllı, , yulaf, çavdar, beyaz ekmek derken aklımız iyice karışıyor…

Kepek ekmeklerinde kepek oranı %15 civarında. Peki ve çavdar ekmekleri içinde geçerli mi? Yani çavdar ekmeğini beyaz un ile karıştırıyorlar mı?

Çavdarlı ekmek: Buğday ununa en az % 30 oranında çavdar unu, çavdar kırması, çavdar kırığı, çavdar ezmesi veya bunların karışımı ilave edilip tekniğine uygun olarak üretilen ekmek çeşididir.

Kepekli ekmek: Buğday ununa en az % 10 en fazla % 30 oranında kepek ilave edilip tekniğine uygun olarak üretilen ekmek çeşididir.

unlu ekmek: Buğday ununa en az % 60 oranında tam buğday unu ilave edilip tekniğine uygun olarak üretilen ekmek çeşididir.

Yulaflı ekmek: Buğday ununa en az %15 oranında yulaf unu, yulaf kırması, yulaf kırığı, yulaf ezmesi veya bunların karışımı ilave edilip tekniğine uygun olarak üretilen ekmek çeşididir.

Karışık tahıllı ekmek: Buğday unu, tam buğday unu veya bunların karışımına, her birinden en az % 5 oranında olmak üzere; mısır, arpa, yulaf, çavdar, pirinç, darı, tritikale unları, kırmaları, kırık taneleri veya ezmelerinden en az üçü ilave edilip tekniğine uygun olarak üretilen ekmek çeşididir.

Ekmekteki kül miktarı; unda saf un külü ile karışan kepek tozu toplamıdır. Bu değer saf una karışan kepek tozu oranını belirtmesi sebebi ile önemli bir ölçüdür. Aynı zamanda bir unun randımanı ve ya % un veriminin belirlenmesinde hemen her ülkede kabul edilen bir ölçüt olup unların sınıflandırılmasında kullanılmaktadır. Buna göre; buğday unu, içerdiği kuru maddedeki kül miktarı ile belirlenir. Kül miktarı da randıman ile ilgilidir.

Buna göre;

– Tip 1 un % 0.50 kül ( 65′ e kadar randımanlı)

– Tip 2 un % 0.60 kül ( 66 – 72 arası randımanlı)

– Tip 3 un % 0.65 kül ( 72 – 76 arası randımanlı)

– Tip 4 un % 0.88 kül ( 77 – 81 arası randımanlı)

– Tip 5 un % 1.25 kül ( 82 – 90 arası randımanlı)

– Tip 6 un % 2.00 kül ( 91 ve üzeri randımanlı) olmak üzere 6 tipe ayrılır.

Kepek fonksiyonları un içine girdikçe kül miktarı da artmaktadır.Buna bağlı olarak ekmeğin kalitesi azalmaktadır. Kül arttıkça selüloz miktarıda artmış olacaktır.

– Arpa % 5

– Yulaf % 12

– Diğer Ekmekler % 2-3

Yani çavdar ekmeğinin hazırlanmasında buğday unu (beyaz un) kullanılmaktadır. Karıştırılan buğday unu % 30 oranındadır.

Çavdar ekmeği, kepek ekmeği, ekmek ya da ekmek? Nedenleri nelerdir?

Ekmek çeşitlerinden tam tahıllı ekmek ilk tercihimiz olmalıdır. Çünkü ekmeğin yapımında kullanılan undaki kepek miktarı arttıkça ekmeğin kalitesi azalmaktadır. Bununla birlikte lif, vitaminler, mineraller, antioksidanlar, fitokimyasallar yönünden önemli bileşenler içermekle birlikte; Kalp,sinir sistemi ve sindirim siteminin düzgün çalışmasını sağlar. Yüksek kolesterol düzeylerinin düşürülmesine yardımcı olur. Kırmızı kan hücrelerinin oluşumu için önemlidir. Kansere riskine karşı koruyucudur. Kemik ve diş sağlığı için yararlıdır. Kan şekeri düzeyinin dengelenmesine yardımcı olur.

Aynı zamanda tam taneli tahılların lif içeriğinin yüksek olması ve buna bağlı olarak glisemik indeksinin düşük olması sebebi ile ani kan şekeri düzensizliklerinin oluşumunu engellemektedir. Ve öğünler arasındaki acıkma duygusunu ortadan kaldırarak,vücut ağırlının korunmasında etkilidir.

– Bu nedenle, Tam Tahıllı Ekmeğin günde kişiye göre değişmekle beraber günde 3 dilim tüketilmesi karbonhidrat ihtiyacını karşılamka adına faydalı olacaktır.

– Özellikle yapan bireyler kas ve karaciğer glikojen depolarını dolu tutmak, kas kütlesini korumak için mutlaka az işlenmiş, tam tahıllı ekmek tüketimine önem vermeli.

– Posa içeriği yüksek, glisemik indeksi düşük olan tam tahıllı ekmekler aynı zamanda gün içindeki tatlı krizlerini de engelleyecektir.

Ofis ortamında çalışan gün içinde fazla etmeyen bireyler (kişiye göre değişmekle beraber) kahvaltıda 1-2 dilim, 2-3 dilim tüketebilir. Öğle öğününde ise kilo verme hedefi olmayan bireyler hem hem de için 1-2 dilim tüketilebilir, ancak akşam öğününde mümkün olduğunca ekmek ve karbonhidrat grubu besinlerden uzak durulmalı.

Uzm. Dyt. Gizem Keservuran