DiyetSağlık Konuları

Kilo Alamayanlar İçin Sağlıklı Kilo Alma Rehberi

604views

Kilo vermek neredeyse herkes için büyük bir sorun. Kilo vermeye çalışanların çabaları, kilo verme yöntemleri sürekli paylaşılıyor. Fakat kilo vermek kadar kilo almanın da büyük bir sorun olduğu bir gerçek. Dünya’da 2 milyara yakın fazla kilolu kişi bulunurken 500 milyona yakında isteyen kişi bulunuyor. Kilo vermeye çalışanlar isteyenlerin kilo alamamalarının ne demek olduğunu hayal bile edemese de 1-2 kilo bile almak bazı kişiler için büyük bir durum.

Özellikle de sağlıklı yollardan istiyorsanız işiniz çok daha zor.  Bu yazımızda sağlıklı bir şekilde için dikkate almanız gereken ipuçlarını açıklıyoruz.

İlk adım: Sabırlı olmak!

Kilo alma hedefine doğru yola çıkıldığında önemi genelde gözden kaçırılan ama aslında ilk aşamada sahip olmanız gereken temel özellik kesinlikle sabır. Aslında ister kilo almak ister kilo kaybetmek isteyin, öncelikle sabırlı olmalısınız. Değişimlerin tek bir gecede yaşanmadığını unutmayın. Bu süreçte günlük almanız gereken kalorinin 200-300 fazlasını almaya çalışın. Sakin ama istikrarlı olun.

Yediklerinizin kalitesi miktarından daha önemli

kilo almak icin ne yapmaliyim

Kilo almak isteyenler genellikle bunu göz ardı ediyor. Fakat gerçek şu ki ne yerseniz yiyin, besinlerin kalitesi miktarlarından önce geliyor. Hamburger, ve asitli içecekler ihtiyacınız olan fazla kalorilerle dolu gibi görünse de bunlar yüksek miktarda sağlıksız yağ, eklenmiş şeker ve basit karbonhidrat içeriyor.

Meyve, sebze, avokado, baklagil çeşitleri, tam tahıllı ürünler, patates, pirinç, et, balık, kuruyemiş, keten ve chia tohumu gibi besleyici ve bakımından zengin yiyeceklere odaklanmanız kesinlikle doğru olan. Ancak bu noktada elbette tercih ettiğiniz yiyeceklerin pişirilme şekilleri de önemli.

Öğünlerinizi düzenli yapın

kilo almak icin

Kilo alma yöntemlerinin en önemlilerinden biri de öğün atlamamak. Günlük almanız gereken miktarının tamamını üç ana öğünde almanız gerekmiyor. Beş ya da altı öğün yapmak daha çok yemek yemeyi ve yenilenleri daha rahat sindirmeyi sağlıyor. Bu yüzden öğün atlamaktan kaçının ve günlük koşuşturmaca sırasında acıkma ihtimalinize karşı yanınızda mutlaka sağlıklı atıştırmalıklar bulundurun.

Öğünler arasında kurutulmuş meyve, kuruyemiş çeşitleri ve bunların ezmeleri ya da avokadolu ve kabak çekirdekli tost, enerji topları, bol meyveli smoothie ve fıstık ezmeli chia topları gibi alternatifleri değerlendirebilirsiniz.

Light ürünler mi? Aman kalsın!

kilo alma yontemleri

“Az yağlı” ya da “light” etiketli ürünlerden uzak durmaya bakın. Peynir ve süt gibi ürünler satın alırken tam yağlı olmalarına dikkat edin. Bunun yanı sıra yağlı tohumlar, sert kabuklu yemişler ve avokado gibi kalori ve besin değerleri açısından zengin olan bitkisel ve sağlıklı yağ kaynaklarını düzeninizin bir parçası haline getirin.

Kalori takibi yapmak da olmazsa olmazlardan

Yediğiniz ve içtiğiniz her şeyi Kalori Takipçisi’ne kaydedin. Bunu yaptığınızda öncelikle belki de bugüne dek farkında olmadığınız birçok alışkanlığınız gözünüzün önüne serilecek. Böylece değiştirmeniz gereken birçok alışkanlığın farkına varacaksınız. Ayrıca kalori takibi yaparak neyi ne kadar yediğinizi görecek ve günün geri kalanında almanız gereken kalori miktarını kolayca öğreneceksiniz.