Genel Konular

İmza Nedir – Doğru İmza Nasıl Atılır

Neredeyse küçüklüğümüzden beri alıştığımız ve sürekli kullandığımız bir imzamız vardır. Resmi tüm evraklara imza atmak zorundayızdır. Şu anda bulunduğunuz sitenin adıda imza.biz dir. Peki nedir bu imza ? Doğru imza nasıl atılır? Gelin bu konulara biraz değinelim.

İmza basit olarak;  ” altına yazıldığı metnin onandığına ya da benimsendiğine işaret sayılan, bir kimsenin kendi eliyle ve her vakit aynı biçimde yazageldiği adı ” şeklinde tanımlanabilir. Yasalara bakıldığında imzanın ne şekilde atılacağı hususunda kesin hüküm bulunmamakla birlikte,  “ İmza yazılarak atılmalıdır. İmzada yazılması gereken ise önad ile soyadıdır. Bu, önadın baş harfi, soyadın tamamı yazılmak suretiyle de olabilir ” şeklinde bilgiler her yerde dolaşmaktadır.

imza, imza nedir, imza nasıl atılır

Peki doğru imza nasıl olmalı dersek, ” Harf karakterleri içerecek şekilde yazı niteliğinde atılan imzalar daha çok kişisel karakteristik özellikler ihtiva ederler. Daha çok kişisel karakteristik özellikler ihtiva eden imzalar da o kadar güvenceli olur. Çünkü, sahtecilik veya aidiyet tespiti incelemelerinde çok daha sağlıklı sonuçlar elde edilir. Ayrıca yazı niteliğinde olan imzaya bakıldığında, kime ait olduğunu anlayabilirsiniz. Oysa, birkaç çizgi çizilerek atılan imzayı, eğer daha önce o imza ile tanış değilseniz kime ait olduğunu da anlayamazsınız. ” şeklinde açıklamalara ulaşabiliriz.

Unutulmamalıdır ki; Türkiye ‘de en fazla yapılan sahtecilik imza sahteciliğidir. Bu nedenle imzamızı dikkatli seçmeli ve doğru atmalıyız. Attığımız her imza bize büyük bir sorumluluk verir.

İlgili Makaleler