Güzellik

Etkili Makyaj Yapma – Makyajın Sırları

348views

Etkileyici gözlerin sırrı

Her kadın güzeldir yeter ki güzel yapmayı bilsin öyle değil mi? Örneğin kalbin aynası olan gözlere yapılan çekici bir inanın sizi oldukça iddialı gösterecektir. Gözlerinizi olduğundan daha güzel göstermek istiyorsanız hilelerine başvurmak zorundasınız. İşte güzel gözlere sahip olmanın sırları…

– Farınızın rengini seçerken soğuk veya sıcak renklerden hangisinin sizin ten renginize uygun olduğuna dikkat edin. Soğuk renkler mavi bazlı renklerdir (pembe, mor…). Sıcak renkler sarı bazlı renklerdir (yeşil, turuncu…).

– Far uygularken rengi keskin hatla bitirmeyin, sıfırlayana kadar yumuşak şekilde yayın. Görüntünüz derinlik kazanacaktır. Göz kalemini uyguladıktan sonra parmak uçlarınız ile yumuşak şekilde yayarak farınızla karıştırın.

– Göz makyajınızın dış sınırında, kenarı ve burun kenarı arasındaki sınırın içinde kalın. Göz altında mat görüntü gözlerinize derinlik kazandıracaktır. Bu nedenle bu bölgeye ışıltı koymayın.

altınızın dış kenarına ve göz pınarınıza uygulayacağınız ışıltılı bakışlarınızdaki derinliği artıracaktır.

– Maskaranızı uygularken öncelikle kirpiklerinizin üzerinden, sonra alttan zig zag hareketleriyle uygulayın. Kirpiklerinizin yelpaze gibi açıldığını göreceksiniz.

Adım adım

makyaj1

1. Örtücü ve ardından ince yapıda bir pudra ile göz altını aydınlatın ve matlaştırın.

2. Farınızı uygularken önce göz kapağınızın tamamında arzu ettiğiniz yoğunlukta rengi elde edin. Parmaklarınızla uyguladığınızda daha kolay olduğunu göreceksiniz. Daha sonra dışarıdan içeriye doğru kapağın iç çukurunda renk ile gölge oluşturun. Kaşlara kadar gelmeden rengi sıfırlayın. Keskin hatlardan kaçının. Daha iddialı görünüm istediğinizde uyguladığınız rengin bir ton koyusuyla gölgeyi yoğunlaştırabilirsiniz.

3. diplerinizden, dışarıdan içeriye doğru göz kaleminizi uygulayın. Yumuşak bir görünüm ve derin bir ifade için parmak uçlarınız ile yayın.

4. Maskara uygulayarak bakışlarınızdaki derinliği güçlendirin.

5. Kaşlarınızı kaş kalemi ile şekillendirerek göz makyajınızı tamamlayın

Yeni binyıla girdiğimizde kıyafetlerde, takılarda ve makyajda en gözde renk “millenium” rengi olarak ifade edilen “gümüş”tü. Ama 2001 yılında gümüş saltanatını altının pırıltısına ve ışıltısına bıraktı. Makyöz Hamiyet Akpınar makyajın yeni sezonunu uygulamalı olarak anlattı.

Bu yıl makyajda 1980’li yıllara bir dönüş yaşanıyor. Renkli giysiler, abartılı altın takılar, saatler, zincirler, asimetrik, uzun ve kısa saçlar, saçlarda altın, kızıl röfleler moda. Makyajda ise farlarla yaratılan gölgeler, yeşil ve mor renkler, dudaklarda pembe ve şeftali tonları, gözlerde ise yine eye-liner kullanılıyor.

Makyöz Hamiyet Akpınar’a göre moda bir renk ve kullanım zenginliğini beraberinde getirse de kadınlar bu zenginliğin ve çeşitliliğin içinde kendilerine yakışanı bulmalılar. Bu sezon gözlerde haki yeşil ve altın sarısı kullanılacak. Ancak yeşili, kahverengi, ela ve yeşil gözlü kadınların tercih etmesinde yarar var. Zira mavi gözlü kadınlarda ürkütücü bir görünüm yaratmaktan başka bir fonksiyonu yok. Hamiyet Akpınar, kadınların bazı renklerin kendilerine yakışmayacağını düşünüp renk kısıtlamasına gitmelerinden öte, yakışmayacağını düşündükleri rengin yakışabilecek tonlarını aramalarını öneriyor. Mavi gözlü kadınların göz farı seçenekleri arasında pembe, mor, mürdüm, kahverengi ve siyah var. Gözlerde eye-liner kullanmak da bu yılki makyajın ana unsurlarından. Özellikle de siyah eye-liner… Ama dikkat edilecek bazı noktaları göz ardı etmemek gerekiyor. Örneğin, eye-liner’ı rimelden sonra sürmek daha mantıklı. Kirpikler kıvrıldığı için eye-liner’ın uygulanacağı bölge daralıyor ve elin rahatça hareket etmesi kısıtlanıyor.

makyaj2

Kirpiklerde “bulaşmış rimel” modası
Hepinizin bildiği gibi 80’li yılların makyajının en önemli özelliklerinden biri kirpiklerin kat kat rimelle koyu bir renge ve yoğunluğa kavuşturulmasıydı. Şimdi yakındığımız rimelin bulaşması, sıvaşması, dağılması sorunu o dönemde önemsenmiyordu. Bu yılın modasında da rimelin bulaşmasını “umursamamak” sözkonusu. Göz altında kullanılan ve aydınlık bir görüntü veren stick’ler 2001 makyajına da damgasını vuruyor. “Sanatçı makyajları”nda daha çok tercih edilen ve göz altına bir aydınlık veren bu uygulamada önemli olan, tenin orijinal rengine çok zıt kalacak açık renklerin tercih edilmemesi. Hamiyet Akpınar siyah rimeli makyajda daha çok tercih ettiğini ve göz altına aydınlatıcı stick sürmekten kaçındığını belirtiyor. Kaşlarda ise doğallığı her zaman tercih ettiğini vurguluyor. Zaten bu yıl kaşlarda doğallık ön planda. Kalemle koyu koyu çizip kavis yaratmak, kadına ürkütücü bir görünüm vermek tercih edilmeyen bir yaklaşım olarak karşımıza çıkıyor.

Kaşlarda “açık sarı” tercih ediliyor
Akpınar, kadınlara kaşlarına verecekleri renk ve şekillendirme ile ilgili olarak öneride bulunuyor. Özellikle açık kumral ve sarışın kadınların kaşlarını saçları gibi açık bir tonda boyamaktan yana. Burada amaç, kaşları doğal bir havada açık bir tonda boyayıp, gözlerin vurgusunu artırmak. Koyu bir göz makyajında koyu renk ve kavisli kaşları tercih etmeyen Akpınar, buna karşılık açık renk kaşta koyu ve vurgulu yapmanın daha estetik bir görünüm verdiğini söylüyor. Koyu renkli ve kalın kaşlı kadınların ise görüntülerini bozan bölümlerini almalarını öneriyor. Çünkü sanıldığının aksine kaşları tamamen alıp kalemle boyamak her zaman başarılı sonuç vermiyor.

makyaj3

Dudak kalemi “açık ton”da uygulanıyor
Bu yılın makyajında dudak kalemi de geri geldi. Ama yeni moda açık pembe renge boyanmış bir dudağa koyu pembe kalemle belirginlik kazandırmak değil, rujun rengine yakın ve belli belirsiz bir şekillendirme yapmak. Açık renk ve mat rujların yanı sıra, ışıltılı rujlar da tercih ediliyor. Lip-gloss olarak bildiğimiz likit rujların hem uygulaması kolay hem de dudakları nemlendiriyor. Ancak bu ruju da önceden sürdüğünüz rujun üzerine sürebilirsiniz. Dudaklar daha yumuşak duruyor. Ya da altına renkli bir rujun üstüne parlatıcı sürebilirsiniz. Altın renginin çok moda olduğunu söylemiştik. Aksesuarlarda abartılı altın takıların olması gibi, makyajda da sarı ve altın tonları kullanılıyor. Altın, özellikle gece makyajı için ideal. Gündüz makyajında sarının tonları, yeşilin tonları ya da her iki rengin karıştırılarak kullanılması sözkonusu.

Bir
Hamiyet Akpınar kendi seçtiği modele uyguladığı makyajda, gözlerde altın rengini tercih ediyor. Gözünün içindeki altınımsı pırıltılardan yola çıkarak altın sarısı farı kullanıyor ve haki yeşilden yararlanarak gözlerin vurgusunu artırıyor. Kirpiklere, daha dolgun görünmelerini sağlamak amacıyla eklemeler yapıyor. Bu arada; 2001 makyaj modasında takma kirpikler yine moda. Alt ve üst kirpiği rimel yardımıyla gürleştirmek de modanın bir parçası. Hamiyet Akpınar, kendi modelinin göz makyajında göz içine beyaz kalem sürüyor. Bu uygulama daha çok küçük gözlerin irileştirilmesi amacıyla yapılıyor. Modelin kaşlarına hiç dokunmuyor, doğal görüntüsünü koruyor. Allık için turuncu rengi tercih ediyor. Şakaktaki altın pırıltıların altında baz alarak, turuncu ve şeftaliyi karıştırarak özel bir renk yakalıyor ve rujun da aynı renkte olmasına özen gösteriyor. Kadınların büyük bir çoğunluğu gece makyajında nedense daha fazla makyaj malzemesi kullanıyor. Makyajı da gündüzkinden yoğun yapıyor. Hamiyet Akpınar, yaz ya da kış, gece makyajında daha az ‘malzeme kullanılmasını, hafif bir makyaj yapılmasını öneriyor. Özellikle de cildinde leke, izi ve kırışıklık bulunan kadınların kat kat makyaj yapmalarının yüzü katı bir maske görünümüne büründürdüğünü belirtiyor. Bu yüzden sadece fondöten, hafif bir pudra ve allık ile yetinmenin daha doğru olduğunu belirtiyor. Böylece makyaj birkaç saat dayansa da, aktığında olumsuz bir görüntü ortaya çıkmamış oluyor. Göz makyajında eye-liner her ne kadar çok moda olsa da iddialı bir makyaj malzemesi. Akmamasını sağlayacak şekilde sürülmeli ve el mahareti bulunan biri tarafından uygulanmalı. İki göz arasında ortaya çıkacak sürüş farklılığı da yüzdeki makyajın genel görüntüsü güzel bile olsa aykırı bir görüntü oluşturabiliyor.