Güzellik

Erkekler için Cilt Bakımı

478views

bakımına tabii ki sadece kadınların ihtiyacı yok. Erkeklerinde bakımı yapmaları gerekmektedir. Fakat erkeklerin geneli bakımı yapmaz ve yapmayı istemez. Bu yüzden erkeklerin bakımıda bayanlara düşmüştür. Erkeklerin ciltleri de kurur ve birçok sorun çıkartabilir. Kadın cildine gösterilen özen ve bakıma onlar da muhtaçtır. İşte erkekler için ciltten saça kadar önerileri…

CİLDİNİZİ TEMİZ TUTUN

Erkek cildi kadınlara göre daha kalın olduğundan ve hormonal yapısı dolayısıyla daha fazla yağ ürettiği için temizliğine daha fazla özen gösterilmeli. Her şeyden önce tipinize uygun, deterjan ve sabun içermeyen bir temizleme ürünü seçmeniz gerekir. Temizleme sütü, temizleyici maddelerin en yumuşak olanı. Köpüren jeller, cildi tazeler ve zorlamadan derinlemesine temizlik sağlar. Vücut temizliği için yumuşak ürünlerin seçilmesi gerekir. Sabun içermeyen jeller ve banyo köpükleri de bunun için uygun. Temizlemeden sonra ikinci aşama, özellikle ciltteki gözeneklerin oluşumunu ve açılmasını engelleyecek olan toniktir. Yağlı ciltler için alkol içeren tonikler, kuru ciltler için de alkol içermeyenleri tercih edin. Sabah ve akşam olmak üzere 2 kez kullanılabilirler.

NEMLENDİRİN VE KORUYUN

Cildi temizlemek demek cildin doğal nem tabakasını oluşturan sebumdan tamamen kurtarmak değildir. Kendi koruyucu ve nemlendirici üst tabakasından mahrum bırakılan cilt, kendini saldırıya uğramış hissedecek ve daha çok salgı üreterek bu saldırıya karşı koymaya çalışacaktır. Cildinizin böylesi istenmeyen tepki vermesini engellemek ve sağlıklı bir nem -yağ (sebum) dengesine kavuşmasını sağlamak için temizledikten sonra nemlendirmek gerekir. Kremler ve jeller, günlük için yardımcıdır. Cildin esnekliğini sağlar, kırmızılıkları ortadan kaldırırlar. Kurumaya eğilimli cilt için, duştan ya da tıraştan sonra mutlaka yağ oranı yüksek yoğun bir nemlendirici kullanın. Yağlı ciltler için ise nem oranı yüksek yağ oranı düşük ürünleri tercih edin.

erkek-cilt bakimiPEELINGLE YENİLENİN

Erkekler, gençliklerinde ciltlerinin çok parlak, yani yağlı olmasından şikayet eder. Cilt su tutamaz ve zamanla yanmalar, kızarıklık, siyah noktalar ve lekeler görülür. Bu nedenlerden ötürü, erkekler için özel uygulaması farz. Peeling cildin ölü derisini temizler. Maske ise temizlenen gözeneklere daha iyi ulaşır. Gözeneklerin içinde biriken, katılaşan yağı ve toksinleri temizler. Cilde yönelik ürünlerin oksijenlenmeye, kan dolaşımını artırmaya, ölü hücrelerin atılmasına ve yeni hücre oluşumuna katkısı var. Ayrıca doğal atıklar ve dış faktörlerle oluşan kirliliğinin temizlenmesi ve koruyucu katmanın oluşturulması için de yararlı. Yıpranma ve yaşlanmanın ihtiyacını artırdığı faktörleri, aynı ürünlerle yerine koymak mümkün.

KORKULU KABUS DÖKÜLMESİ

dökülmesi erkeklerin korkulu rüyalarının başında geliyor. Birçok zaman genetik dahi olsa altta yatan nedenleri araştırmak ve tedavi etmek, kıl köklerine besleyici ve güçlendirici tedaviler uygulamak, mezoterapi gibi yöntemler, kendi saçlarınızı olabildiğince korumanızı sağlar. Saça enjekte edilen vitamin enjeksiyonları bu konuda en son tedavi yöntemlerden biri.

DOĞRU TIRAŞIN PÜF NOKTALARI

Erkeklerin her gün tıraş olmaları, bir bakıma ciltlerindeki ölü deri tabakasının temizlenmesini sağlar. Hücre oluşumu ve cildin yenilenmesini canlandırır. Ancak yüzlerinin üst kısmındaki deri tabakası soyulmadığı için zamanla sertleşerek matlaşır. Tıraş esnasında özen gösterilmezse yüzün ter ve sebumdan oluşan koruyucu tabakasından mahrum edilen cilt kurur, gerginleşir, soğuğa karşı dayanıksızlaşır ve kuruyarak dayanıklılığını ve gerginliğini kaybeder. Kızarıklıklara, kimi zaman kıl dönmesine neden olur. Bir de akneleri varsa, tıraş birçok sıkıntıya yol açar. Cilt dış etkenlere daha açık hale gelir. Bu nedenle erkeklerin de ciltlerine özen gösteren temel bakım alışkanlıkları edinerek bunu sürdürmeleri, ciltlerinin ömür boyu genç görünmesini sağlayacaktır. # Kullanacağınız ürünlerin çok az alkol içermesine ve tıraş kreminin ya da köpüğünün cilt tipine uygun olmasına dikkat edin. # Yüzünüzü sıcak su ile durulayın. Sıcak su, sakalı yumuşatır ve cildin gözeneklerinin açılarak sakalların kolayca kesilmesini sağlar. # Tıraş kremi veya tıraş köpüğünü iyice yayarak yüzünüze masaj yapın. # Sakalınızı her zaman aynı yöne doğru kesin. # Sakalların en sert olduğu çene ve boynu en son tıraş edin. # Böylece su ve köpük bu bölgelerde uzun süre kalır ve iyice yumuşatır. Kaynak: Vatan

1 Comment

  1. Güzel bir yazı olmuş. Bu konuda Spa salonuna gitmek, oradaki doğal aroma ve yağlar ile masaj yaptırmanın büyük etkisini göreceksiniz.

Comments are closed.