İnternet

Çocuklarla Oyun Oynayalım

Bize hep oyunların gereksiz olduğu, oyun oynamak yerine ders çalışmamış gerektiği öğretildi. Oyunları korkarak oynayan, sanki yasak bir şey yapıyormuş gibi gelişen bir nesil olarak yetiştik. Hatta hangimiz gizli gizli oyunlar oynamadık ki.

Çocukluğun en güzel yanı her gün oyunlar oynamak sanırım. Okula başlayıncaya kadar oynadığımız oyunların hakkı hesabı yoktur. Tabi şimdiki çocuklar biraz daha teknolojik oldu. Artık hepsi bilgisayarın başından kalmıyor.

Önceden sokakta fulbol maçları yapar, kendimizce oyunlar türetirdik. Sabahtan akşama top oynar akşam ezanı olunca evimize gelirdik. Bu yüzden ezan saatleri ni bile ezbere bilirdik. Şimdiki nesil ise artık bilgisayardan oyun oynayıp, herşeyi bilgisayardan takip ediyor.

cilek kizSürekli nesil farkından bahsetsekte şimdiki neslin daha zeki olduğunu kabul etmek lazım. Biz çocukken cep telefonu nedir bilmezken şimdiki çocuklar cep telefonu üstadı olmuş durumda. Buda benim açımdan sevindirici aslında. Daha zeki, daha akıllı bir nesil daha gelişmiş bir Türkiye demektir. Bizim gündem ile şimdiki çocukların gündemi her ne kadar farklı olsada ileride genel amaç ülkenin gelişmesi olacaktır.

Şimdiki çocukların bu kadar akıllı olmalarındaki nedenlerinden biriside bilgisayardan oynadıkları oyunlar. Bu oyunlar çocuklarda çok hızlı zekayı geliştirmekte ve düşünme becerisini arttırmaktadır.

Sürekli yeni oyunlar oynayarak ve oynatarak çocukların gelişimine destek olunmalı. Tabi al bilgisayarı oyna diyerek çocukları kendi başına bırakmamak ta gerekli. Özellikle Metin 2 gibi online oyunlardan mümkün olduğunca uzak tutulmalıdırlar. Metin 2 gibi online oyunların çocuklara faydası olmadığı gibi bağımlılık yaptığı için aksine çok zararlıdır.

Etrafımdaki bir kaç çocuğu gözlemlediğimde gördüm ki durum gerçekten vahim durumda. Metin 2 ile o kadar içli dışlı olmuşlar ki pvp server kurma, hosting alıp oyun serverı açma işlemlerini dahi biliyorlar.

Geleceğimiz olan çocuklarımızı kollayıp gözetmek bizim görevimizdir. Onların gelişmelerine yardımcı olacağımız kadar, zararlı etkenleride ortadan kaldırmalıyız.

Bir Yorum

  1. Çocuklar için gerçekten hoş bi paylaşım olmuş. Çocuklarla vakit geçirmede önemli olan onun yanında olmadığını onunla oyunlar oynayarak bir şeyler paylaşmanında altını çizme gerekir. teşekkürler.