Estetik

Burun Estetiği ve Merak Edilenler

Günümüzde estetik ameliyat yaptırmayan neredeyse yok gibi. Özellikle ünlüler estetik ameliyat yarışı içerisindeler. Televizyon çok sık gördüğümüz hatta örnek aldığımız kişilerin estetik ameliyat yaptırdığını duyduğumuzda ister isterse estetik ameliyatı merak etmiş ve bizde yaptırmak istemişizdir.

Estetik ameliyatlar içerisinde en meşhuru burun estetiği. Burun içinde nefes almaya engel olusturan kemik egrilikleri (deviasyon) ameliyati ile birlikte yapilmasi mümkündür. Çogunlukla burun küçültmek olarak bilinen rinoplasti de bazen burunu büyültmekte amaçlanir.

AMELIYATIMI KIME YAPTIRMALIYIM?

Bu ameliyati kulak, burun, bogaz uzmani mi yoksa plastik cerrah mi yapmali? Burun estetik ameliyati yüz estetigi (Fasial Plastik) bransinin bir ameliyatidir. Amerikan Yüz Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Cemiyeti üyelerinin (American Academy of Facial Plastic and Reconstructive Surgery) %60 ini Kulak Burun Bogaz uzmanlari olusturmaktadir. Kulak burun bogaz uzmani bir bas boyun cerrahidir. Temel egitiminde burun cerrahisi olan tek brans KBB uzmanligidir. Fasial plastik cerrahi KBB uzmanliginin bir yan dali olarak bütün dünyada hizla yayginlasmaktadir. Fasial plastik cerrahi ile ilgilenen bir KBB uzmani bu sorunuzu en ideal biçimde çözümleyecektir. Ancak hekiminizi seçme konusunda en dogru karari yine siz vereceksiniz.

AMELIYAT ÖNCESI GÖRÜSME

Doktorunuzla görüsmeden önce burnunuzla ilgili tüm problemlerinizi belirlemeniz faydali olacaktir. Nefes almaniz, burun akintisi olup olmadigi, geniz ardina akinti ve bas agrisi olup olmadigini belirlemeniz bu ameliyatla birlikte bu problemlerin çözümünü mümkün hale getirecektir. Burun sekil sorunlarinizi ve nelerin düzeltilip nelerin düzeltilemiyecegini doktorunuzla mutlaka tartisin.

Ameliyat sonrasi beklentilerinizin olabilirligi doktorunuz tarafindan ifade edilecektir. Ameliyat sonrasi hayal kirikligindan kurtulmanin yolu bu dönemi iyi degerlendirmek ile mümkündür. Bu ameliyatta doktorunuzla birlikte davranmaniz hem sizi hem doktorunuzu rahatlatacaktir. Yardimlasma tüm ameliyat döneminizi zevkli bir ugrasi haline dönüstürecektir Farkli beklentiler daha yolun basinda doktorunuzla sizi karsi karsiya getirecektir. Sizin için çok büyük kusurlar cerrahi olarak basit bir islemle düzeltilebilirken çok küçük bir ayrinti bazen zor bir cerrahi ile ancak düzeltilebilmektedir. En iyi, iyinin düsmani olarak hatirlanmalidir.

AMELIYATIN AMACI NEDIR?

Burun estetiginde amaç yüzünüze en uygun burunu yapmaktir. Bu cerrahi islem süphesiz mevcut kumasla yapilacaktir Yani sizin cildinizin kalinligi, mevcut kikirdaklarin inceligi ve formu yara iyilesmeniz ve daha önce geçirdiginiz burun ameliyatlari basari oranini belirler. Amaç yüzünüze ilgisiz bir burun yapmak degildir. Bu nedenle tek basina en güzel burunu yapmak sorunlari çözmeyecektir. Yüzünüze en uygun burunu yapmak en basarili sonuç olarak kabul edilir. Burunun bazi yerleri küçültülürken bazi yerlerinin büyültülmesi ile yüzde iyi görünen burun saglanmaya çalisilir. Burun deliklerinin asiri görünmedigi, diri, kemik çatinin kaybedilmedigi ve ameliyatli oldugu izleniminin saklanmasi önemlidir. Baska bir deyisle

GÜZEL BURUN YOKTUR,
GÜZEL GÖRÜNEN BURUN VARDIR.!

AMELIYAT VE SONRASI

Burun estetik ameliyatlari dünyada en çok yapilan estetik amaçli ameliyatlardir. Ameliyat süresi 1-1.5 saati asmamaktadir. Ancak özel durumlarda bu süre daha uzun olabilmektedir. Ameliyat sonrasi morluk ve sislik eskiden uygulanan cerrahi tekniklere göre çok daha az oranda görülmektedir. Burun içinde bir gün kalacak tampon yada nefes almaniza engel olmayacak özel bir sünger ve burun disini saran minik bir alçi ile uyanacaksiniz. Ameliyat sonrasi genellikle korkuldugu gibi agrili geçmemektedir. Basit agri kesicilerle bu dönem oldukça rahat geçecektir. Bir gün sonra burun içi bosaltilacak, nefes almaniz normale dönecektir. Asiri sicak olmayan bir mekanda basiniz hafif yukarda yada oturur durumda istirahat etmeniz önerilir. Burun ameliyatlarindan sonra her rastladiginiz insan size farkli yorumlar yapacaktir. Bu zevklerin degisik olmasi yani sira eski burnunuzun iyi bilinmemesi ile ilgilidir. Burununuz ile ilgili yorumu bu konunun uzmanlari bile ancak eski burunu göz önüne alarak yapabilmektedir. Zaman içinde burnunuzla ilgili degisiklikleri doktorunuzla birlikte takip etmeniz en uygun yol olacaktir.

BURUN ESTETIGI SONRASI DIKKAT EDILECEK HUSUSLAR

– Burun üzerindeki alçi 7-10 gün arasinda kalacaktir. Islanmamasi gerekmektedir. Terleme ile bu alçinin gevseyecegini düsünerek asin sicak yerlerde bulunmamaniz gerekmektedir.
– Dislerinizi ilk 10 gün çok dikkatli firçalamaniz gerekmektedir. Özellikle ön dislerinizi firçalarken dikkat etmeniz gerekecektir. Firçanizin yumusak olmasi önemlidir.
– Ameliyat sonrasi asiri fiziksel aktiviteden uzak durun.
– Burnunuzdaki sargilar kalkincaya kadar banyo yapilmamasi ve buharli ortamda bulunulmamasi.
– Bir hafta boyunca asiri yüz hareketleri ve gülmekten kaçininiz.
– Ameliyati takip eden 20 gün boyunca bogazli kazak veya dar boyunlu giysiler giyilmemesi.
– Yüzünüze ve burnunuza 3 hafta süreyle sert bir sekilde dokunmayiniz.
– Operasyonu takip eden 6 hafta boyunca asiri günes isigindan uzak durunuz. Asiri sicak burnunuzda sismeye neden olacaktir.
– Burun ameliyatlarindan sonra göz altlarinda ve yüzde sisme olabilmektedir. Eski ameliyat tekniklerine göre bu duruma çok daha az oranda rastlanmaktadir. Bu sislikler 1-2 hafta içinde geçecektir.
– Doktorunuzun verdigi ilaçlar disinda ilaç almayin.
– Ameliyat sonrasi 5 gün kontak lens takilmamasi.
– 16 hafta boyunca her türlü gözlük kullanilmamasi daha sonraki dönemde hafif bir çerçeve kullanilmasi.
– Burnunuz açildiktan sonra burun cildini sivi sabun veya özel losyonlarla temizleyiniz. Bantlariniz alindiktan sonra makyaj yapabilirsiniz

İlgili Makaleler