EstetikGüzellikSağlık Konuları

Dolgu Maddeleri ile Kırışık Giderme | Dudak Dolgusu

Dolgu maddeleri deri altına enjekte edilerek, derideki ince ve derin kırışıklıkları gidermek, yara izlerini tedavi etmek, ciltteki çukurları yok etmek, ince dudakları kalınlaştırmak,yanaklara dolgunluk vermek amacıyla kullanılan maddelerdir. Dolgu maddeleri ile tedavisi sonrası kısa sürede daha genç bir görünüm sağlanır. Yüzdeki yorgun ifade giderilir.
Yıllar içerisinde ciltte elastik lif, kollajen lif, yağ tabakası ve hyaluronik asitin azalmasına bağlı olarak kırışıklıklar ve sarkmalar meydana gelir. Özellikle göz, ağız, çene, boyun, burun, alın bölgesinde kırışmalar ve sarkmalar ortaya çıkar. Yüzün alt kısımlarında sarkma ve kırışıklıklarda dolgu maddeleri başarıyla kullanılabilir.

dudak_dolgusu

Dolgu maddeleri dudağa daha dolgun ve genç görünüm sağlamak amacı ile uygulanmaktadır. Ciltteki derin yara ve akne izlerini gidermek için de kullanılabilmektedir. Dolgu maddeleri kırışıklık veya deri defektinin olduğu bölümün altına derdeki çöküklüğü gidermek amacı ile zerkedilir. Bu bölgedeki kırışıklık ve çukurlar dolgu maddesinin etkisi ile azalır veya kaybolur. Bazen dolgu maddesinin kollajen üretimini arttırıcı etkisi olabilmektedir.

Geçici dolgu maddesi olarak kullanılan maddeler
Kollajen
Hyaluronik asit
Hyaluronik asit+ dextrane
Polylactic asit
Calcium hydroxylapatite
Polyvinyl alcohol

Kalıcı dolgu maddesi olarak kullanılan maddeler
Silicone
Polyacrylamide
Polyalkylamide
Poltmethylmethacrylate-kollajen
Hydroxyethhylmethacrylate-hyaluronik asit

Dolgu maddesi olarak pek çok farklı molekül ortaya konmuş ancak bir kısmı yüksek allerji riski yada sert doku gelişebilmesi yan etkileri yüzünden gözden düşmüştür. Hyalüronik asit tüm dünyada giderek popülaritesi artan etkin ve şu an için en güvenli dolgu maddesidir. Bu doldu maddesi dudaklara hacim ve dolgunluk verirken ağız ve burun çevresindeki kırışıklarda çok etkili olabilmektedir. Hyalüronik asit kırışıklık hattına ya da dudaklara ince bir iğne yardımıyla küçük miktarlarda enjekte edilir. Uygulama uzun süre kalıcıdır. Alerji ve deri sertleştirme riski çok düşüktür. Dolgu maddesi uygulaması 20-30 dakika sürmektedir. Uygulama sonrası kişi rutin aktivitelerine hemen dönebilir. Kalıcılık süresi kişiden kişiye değişmekle birlikte 6-9 ay kadardır.

SIK SORULAN SORULAR

Hyalüronik asit nedir?
Dolgu maddesi hyalüronik asit ve fizyolojik serum içen pH’ı 7 olan bir jel şeklinde hazırlanmış bir preparattır. Dolgu maddelerindeki hyalüronik asit hayvansal kaynaklı değildir. Bu yüzden hayvansal kaynaklı bazı hastalıkların (deli dana vb.) bulaşması gibi riskler taşımaz. Vücudumuzda zaten bulunan bir madde olduğundan alerji yapma ihtimali oldukça düşüktür.

Dolgu maddesi nasıl etki eder?
Yüzde uygulandığı alana dolgunluk sağlayarak etki etmektedir.Dolgu etkisi hyalüronik asitin su tutma özelliği moleküllere giderek artan miktarda suyun tutunmasına yol açar. Bu da uzun kalıcılık süresini açıklar.

Hangi bölgeler dolgu maddesi enjeksiyonu ile tedavi edilebilir?
·Alın çizgileri
·Kaş arasındaki çizgiler
·Ağız etrafındaki kırışıklıklar
·Nasolabial çizgiler (Burun kanatlarından dudak köşelerine inen kırııklık)
·Ağız kenarından çeneye doğru uzanan kırışıklıklar
·Kaşa şekil vermek
·Elmacık kemiklerini belirginleştirmek
·Dudak şeklinin vurgulanması ve hacminin arttırılması, asimetrik dudakların düzeltilmesi başlıca kullanım alanlarıdır.

Tedavi nasıl yapılır?
İnce bir iğneyle hyalüronik asit jeli düzeltilecek alana enjekte edilir. Jel kırışıkların altını doldurur. Dolgu maddesi enjeksiyon işlemi genellikle anestezi gerektirmez. Ancak dudak bölgesinde anesteziye gerek görülebilir. İşlem 20-30 dakika kadar sürer. Sonucu hemen görürsünüz.

Dolgu maddesi uygulamasından sonra nelere dikkat etmeliyim?
Aşırı sıcak(güneşlenmek, solaryum gibi) ve soğuktan tedavi sonrası birkaç gün kaçınmak dışınnda dikkat etmeniz gereken bir şey yoktur.

Ne gibi yan etkilerle karşılaşabilirim?
Yan etkiler az görülür ortaya çıkanlarda hızla geçerler. Uygulama alanında şişlik kızarıklık kaşıntı ve hassasiyet gözlenebilir.

İlgili Makaleler