Sağlık Konuları

Saç Dökülmesi

389views

Günümüzde olayları gittikçe artmaya başladı. 40-50 yaşına gelen her erkeğin sorunlarından bir tanesi olmaya başladı:) ile ilgili bir yazıyı sizlerle paylaşıyorum. Umarım faydalı olur.

belli bir oranda tıbbi açıdan normaldir. Her gün yaklaşık 50 ile 100 arası telinin dökülmesi normaldir. Saçların bunun üzerinde dökülmesi normal değildir. Dökülen tellerinizin sayısını bilemezsiniz elbet fakat tarakta, lavaboda biriken, kıyafetlerinizin üzerinde görülen tellerinden saçlarınızın normalin üzerinde döküldüğünü anlayabilirsiniz.

Tıbbi adı alopesi olan dökülmesi bir kaç şekilde görülür. Bunların en yaygın görüleni erkek tip dökülmesidir (androgenetik allopesi). Erkek tipi dökülmesinde saçlar şakaklardan ve kafanın tepesinden incelmeye başlar. Erkeklerde görülen bu tip dökülme yaş ilerledikçe artar ve tepedeki saçlar tamamen dökülür.

Sonunda saçlar sadece yanlarda ve arkada kalır. Erkeklerde 20li yaşlarda başlayan bu dökülme giderek artar. Erkek tipi saç dökülmesi genetiktir. Babadan veya anneden genetik olarak geçer. Normal dökülmenin dışında bir durumdur ve genetik olduğundan önlenmesi neredeyse mümkün değildir. Bunun haricinde erkek tipi saç dökülmesini tetikleyen başka sebeplerde vardır. Bunların başında yaşlılık ve erkeklik hormonu gelir.