Sağlık Konuları

B12 Vitamin Eksikliği

315views

B12 suda eriyen bir vitamindir.Fakat suda eriyen diğer vitaminlerden farklı olarak karaciğer, böbrek ve vücut dokularında depolanabilir.Eksikliğini hissetmemiz yıllar alabilir. Sadece sadece hayvansal besinleri içerisinde bulunan b12 vitaminini bitkisel besinlerden temin etmemiz mümkün değildir.Bu yüzden vejeteryan kişilerde çok sık eksikliği görülür. Vejeteryan kişiler dikkat! B12 eksikliğinin sebep olduğu UNUTKANLIĞI yaşayabilirsiniz.

içeren besinler aynı zamanda kobalt minerali de içerir.B12′nin ismi kobalamin olarak da bilinir.Bu mineral B12′nin emilimini kolaylaştırır.Yaşlı insanlarda bu mineralin seviyesi düştüğü için, problem yeteri kadar vitamin alamamakta değil, vitaminin yeteri seviyede emiliminin sağlanmamasından kaynaklanır.

Peki Nedir Faydaları?

Olası kalp hastası iseniz yani ailenizde kalp rahatsızlığı geçirmiş bireyler varya ve bu sizin için genetik bir faktör oluşturuyorsa, B12 vitamini alarak homosistein düzeylerinizi düşürmeye yardımcı olur.Aksi halde yükselen düzey kalp krizi riskinizi arttıracaktır. Kobalamin denilen mineral alyuvar sentezinde folik asitle birlikte rol etken rol oynar.Böylelikle kansızlık problemi yaşamazsınız.

Sinir sistemimizin sağlıklı çalışmasında etkin çalışır.Eğer uzun süre eksikliği devam ederse nöroloji problemler yaşayabilirsiniz. El ve ayaklarda uyuşmaya sebep olabilir. Öğrenme ve bellek kapasitesini bu vitamin ile arttırabilirsiniz. İştah açmaya yarar. (Bu eti henüz kanıtlanmış değil) Ortalama altı kalmış boy uzunlukları için artı katkı sağlayabilirsiniz. Enerji düzeyinizi arttırabilirsiniz.

b12-vitamin

Günlük İhtiyacımız Ne Kadardır?

1-3 yaş: 0.9 mikrogram
4-8 yaş: 1.2 mikrogram
9-13 yaş: 1.8 mikrogram
14+ yaş: 2.4 mikrogram

B12 Zengini Besinleri Nelerdir?

Midye
85 gram midyede 84.1 mikrogram B12 bulunur

Yengeç
85 gram yengeç etinde 9.8 mikrogram B12 bulunur.

Tavuk
Her 250 gram tavukta 13.7 mikrogram B12 bulunur.

İstridye
6 orta boy istiridyede 16.4 mikrogram B12 vitamini bulunur.

Alabalık
Somonun akrabası olan alabalığın 85 gramında 4.2 mikrogram B12 vitamini bulunur.

Hindi
250 gram hindide 48.2 mikrogram B12 bulunur.

Somon Balığı
Yarım fileto somon balığında 9 mikrogram B12 bulunur.

Dana Eti
85 gram dana etinde 70.7 mikrogram B12 bulunur.

Hazır Kahvaltılık Gevrekler
1 kase hazır kahvaltılık gevrekte 6 mikrogram B12 vitamini bulunur. Bunları satın alırken kutu üzerindeki besin değerlerine dikkat edin ve tam tahıllı olanları tercih etmeye çalışın.

Ringa Balığı
Bu küçük ringa balığının 85 gramında 3.6 mikrogram bulunur.

Yoğurt
1 kasede 1 mikrogram bulunur.

Ton Balığı
3 köfte büyüklüğünde 2.1 mikrogram bulunur.

Peynir
1 kibrit kutusu peynirde 0.2 mikrogram B12 vitami bulunur.