Sağlık Konuları

Öpüşmenin Sağlığımız Üzerindeki Etkileri

Öpüşmek belki de sevgimizi belli etmenin en güzel ve en etkili yolu. Ülkemizde dışarıda Öpüşmek pek hoş karşılanmasa da uzmanlar fırsat buldukça öpüşmemizi öneriyor. Öpüşmenin sağlığımız üzerindeki etkileri üzerine yıllardır araştırmalar yapan uzmanlar 6 madde de özetlemeye çalıştı.

Son araştırmalar ve uzman görüşleriyse öpüşmenin sağlığa faydalarını ortaya koyuyor. İşte bu faydalar:

1-Ruh halinde iyileşme

opusmenin yararlari

Seks terapisinde uzmanlaşmış, evlilik ve aile terapisi üzerine çalışan Shadeen Francis öpüşmenin dopamin, serotonin ve oksitosin hormonlarında artış sağlarak ruh halinde iyileşmeye sebep olduğunu ifade ediyor. Ayrıca 2015 yılının Aralık ayında yayımlanan bilimsel raporlarla da oksitosinin olumsuz duyguların kaybolmasına yardımcı olabileceği ortaya konmuştu.

2-Depresyon, stres ve anksiyete düzeylerinde azalma

Dünyada depresyon ya da anksiyete bozukluğu yaşayan milyonlarca kişi bulunuyor. Eğer siz de bunlardan biriyseniz şunu söylemeliyiz ki, öpüşmek anksiyete ve depresyon semptomlarının daha rahat ve hafif atlatılmasını sağlıyor. Bunu nasıl mı yapıyor? Stres hormonu olan kortizol seviyelerini azaltarak.

3-Libido seviyesinde yükselme

Nisan 2015’te Uluslararası Cinsellik Ansiklopedisi’nde özetlenen bir araştırmaya göre öpüşmek, ruh halini yükselten ve cinsel isteği artıran nörotransmitterleri serbest bırakıyor ve bu sayede libido seviyesinde yükselmeye neden oluyor. Cinsel ilişki terapistleri de bu yüzden cinselliğe olan ilgisi azalan kişilere öpüşme için daha fazla zaman ayırmalarını öneriyor.

4-Bağışıklık sisteminde güçlenme

opusmenin dagliga etkileri

Soğuk algınlığı ve grip olma olasılığını azaltma yollarından birinin öpüşme olması kulağınıza epey ilginç geliyor olsa gerek. İlginç fakat gerçek. Sayısız çalışma öpüşmenin bağışıklık sistemini güçlendirdiğini ortaya koyuyor. 2018 yılında yapılan bir araştırma da “Fransız öpücüğü” sırasında değiştirilen tükürük moleküllerinin bağırsaklardaki antienflamatuar reaksiyonları önemli ölçüde yükselttiğini gösterdi.

5-Daha sağlıklı diş ve diş etleri

Amerikan Dental Hijyenistler Birliği diş çürüklerine karşı en güçlü doğal savunmanın tükürük salgılamak olduğunu belirtiyor. Ve elbette öpüşmek tükürük bezlerinin çalışmasını tetikleyen en etkili yollardan biri. Öpüşmeyle birlikte salgılanan tükürük, dişleri zararlı maddeleri temizleyerek çürüklere karşı koruyor ve plak oluşumu riskini azaltıyor.

6-Daha düşük tansiyon

Haziran 2016’da yayımlanan bir patofizyoloji çalışmasında hipertansif, yani yüksek tansiyona sahip farelere oksitosin enjekte edildiğinde kan basınçlarında önemli ölçüde düşüş yaşandığı gözlemlendi. Öpüşme, insan vücudunda da oksitosin hormonunun salgılanmasını artırdığından benzer bir etkiye sahip olabiliyor. Elbette yüksek tansiyon söz konusu olduğunda tıbbi tedavinin yerini alması mümkün değil, fakat ilaçlarla birlikte en iyi sonuçların alınmasına destek olabilir.

İlgili Makaleler