Tv ProgramlarıYemek TarifleriYemekler

MasterChef Arroz Con Leche (Meksika Sütlacı) Tarifi

Birbirinden lezzetli yemeklerin yapıldığı MasterChef yarışmasında bugün Arroz Con Leche yapmaları istendi. Bunun sonunda Arroz Con Leche nedir ve nasıl yapılır tarzında sorular Google’de araştırılmaya başlandı. Bugün sizlere bu soruların yanıtını araştırıyoruz.

Sütlaç ya da sütlü, çeşitli mutfak kültürlerinde bulunabilen bir tatlı olan Meksika sütlacı, Türk mutfağında yer alan birçok sütlü tatlı içinde en yaygın yapılan ve tanınanı sütlaçtır. Başlıca malzemeleri pirinç, süt ve şekerdir. Bir diğer isimle Meksika sütlacı olarak bilinen bu tarif çok lezzetli. Meksika’da oldukça popüler lezzetler arasında yer alan bu sütlaç sütlü tatlı sevenler hayran kalacak. 7’den 70’e kadar herkesin bayılarak yiyeceği Meksika sütlacını sizler de evde kolayca pişirebilirsiniz. Peki ama nasıl?

ARROZ CON LECHE TARİFİ:

MALZEMELER

1 su bardağından biraz fazla pirinç
2 + 1/2 (yarım) su bardağı su
1 + 1/2 (yarım) su bardağı şeker (dilediğiniz gibi azaltıp çoğaltabilirsiniz ve şekerli yani considered süt koyacaksınız 1 çorba kaşığı yeterli olacaktır)
2 çubuk tarçın
4-5 adet karanfil

Asıl Malzemeler:

1 konserve koyulaştırılmış şekersiz süt yaklaşık 147 mililitre (evaported milk olarak geçiyor)
1 konserve koyulaştırılmış (şekerli) süt (considered milk olarak geçiyor)

acgqn 1599049921 13

YAPILIŞI

Pirinci ıslatıp bir kaç kere yıkayıp süzün. Karanfil tarçın su ve pirinci tencereye alın.

Pirinç suyunu çekene kadar sadece 1-2 kere karıştırın. Taşmaması için kapağı yarım kapalı olacak. Pirinç suyunu çeker çekmez sütleri ekleyin.

Eğer iki tür sütünüzde yoksa güzel bir sütlacınız olur. Ama varsa gerçekten güzel bir Arroz Con Leche yapmış olursunuz.

Sadece evaported (şekersiz koyulaştırılmış) olan süt varsa, üstüne biraz daha normal süt ekleyip verilen ölçüde şeker koyabilirsiniz.

Afiyet olsun…

İlgili Makaleler