Güzellik

Keçi Sütlü Sabun Kullanımı

Keçi sütü; içerisindeki sağlıklı besleyici maddeler ile cildi besler. Bu sağlıklı besleyici maddeler arasında A,C,E,B vitaminleri, amino asit,sitrik asit,enzim,doymamış yağ asitleri ve çinko sayılabilir. Keçi sütünün tüm bu yararlarından keçi sütü sabunu kullanarak faydalanabilirsiniz. Bu sabunu kullananlar memnuniyetini dile getirmektedir.Keçi sütü sabunu fiyatı 125 gr. 50 TL’dir. Bu makalemizde ev yapımı keçi sütü sabunu tarifini ve keçi sütü sabunun faydalarını okuyabilirsiniz.

Keçi Sütü Sabunun Faydaları Nelerdir?

  • Keçi sütü içerisinde bulunan alfa hidroksi asitler sayesinde ölü hücrelerden kurtulmaya yardımcı olur. Ayni zamanda cildin genç ve pürüssüz görünmesini sağlar.
  • Keçi sütü A vitamini acısından oldukça zengindir. A vitamini ciltteki dokuları iyileştirerek cildin sağlıklı görünmesini sağlar.
  • Dahası keçi sütünde bulundan selenyumunun cilt kanserini engellediği uzmanlar tarafından bildirilmektedir.
  • Keçi sütü aslında iltihap sökücü özelikleri ile bilinmektedir. İltihap vücutta birçok hastalığa yol açmaktadır. Bu yüzden keçi sütü ciltte iltihap oluşumunu engellemektedir.
  • Keçi sütü aynı zamanda büyük bir sivilce savaşçısıdır.  İçinde bulunan antibakteriyel özellikleri sayesinde ciltte oluşan küçük kirli organizmaları durdurarak sivilce oluşumunu engeller.
  • Keçi sütünde bolca kaymak bulunmaktadır. Bu sebeple de cildi önemli ölçüde nemlendirmektedir.

Cildi Besler

Keçi sütü A,B1,B6,B12,C,D,E vitaminleri,çinko,demir ve selenyum gibi minareller, yağ asitleri, sitrik asit, antioksidan ve enzimlerle doludur. Bütün bu maddeler yalnızca vücudumuz için değil aynı zamanda cildimiz için de çok önemlidir. Ancak keçi sütünün en önemli özelliği cildin yüzey tabakasına hızlıca nüfuz etmesi ve dokulardan her birine yeterli miktarda besin sağlamasıdır. Kısacası, düzenli olarak keçi sütü sabunu kullanımı cildi besler.

Erken Yaşlanmayı Engeller

Keçi sütünde bulunan A, C ve E vitamini gibi güçlü antioksidanlar cildin serbest radikallerin oksidatif zararlarından korunmasını sağlar. Aynı zamanda cilt yüzeyindeki ölü hücreleri azaltır ve yeni hücrelerin açığa çıkmasını sağlar. Bu şekilde de cildin erken yaşlanmasını engelleyerek çizgi,kırışıklık ve güneş lekeleri gibi erken yaşlanma belirtilerini azaltır.

Zarar Görmüş Cildi İyileştirir

Keçi sütünde bulunan alfa hidroksi asitler ciltteki ölü hücrelerden kurtulmaya yardımcı olarak vücutta yeni hücrelerin oluşmasını sağlar.  Aynı zamanda zarar görmüş cildi yenileyerek daha genç ve daha canlı bir görünün verir.

Cildi Yumuşatır ve Nemlendirir

Keçi sütü cilt tarafından anında emilen yumuşatıcı veya doğal bir nemlendiricidir ve cildin daha uzun süre yumuşak, pürüzsüz ve esnek olmasını sağlayan bir nem bariyeri oluşturur. Keçi sütü içerisindeki proteinler, yağ asitleri ve gliserin sayesinde güçlü bir nemlendiricidir.Keçi sütü sabunun kremsi dokusu, cildin üst tabakasına nüfuz ederek ve hücreler arasında oluşan çatlaklara ve boşluklara oldukça kolay ulaşarak cilde yumuşaklık verir.

Cilt Kanserini Önler

Keçi sütünde önemli bir mineral olan selenyum bulunmaktadır. Uzmanlar selenyumun cilt kanserini önlemede etkili olduğuna inanmaktadır. Aynı zamanda selenium, güneşin cilde zarar vermesini de engeller.

Cildin pH Dengesini Korur

Keçi sütü cildin pH dengesinin korunmasına da yardımcı olur.  Keçi sütünde pH dengesini sağlayan kaprilik asit adı verilen bir yağ asidi içerdiği bulunmuştur. Sonuç olarak keçi sütü sabunu cildi besler ve mikrop saldırılarını başarılı bir şekilde önler.

Keçi Sütü Sabunu Nasıl Yapılır?

Malzemeler  

  • 1 bardak taze keçi sütü
  • 1 bardak kastil sabunu
  • 1 tatlı kaşığı bal
  • 1 yemek kaşığı toz kahve
  • 10 damla badem yağı
  • 5 damla istediğiniz esansiyel bir yağ mesela gül yağı, portakal yağı

Hazırlanışı

Bir cezve içinde kastil sabun ve keçi sütünü kısık ateşte kaynatın. Malzemeler eridikten sonra ocagi kapatın. Bal,toz kahve,badem yağı ve istediğiniz bir yağı karışıma ekleyin. Bu karışımı sürekli karıştırıp silikon bir kaba boşaltın ve 30 dakika bekleyin. Son olarak karışımın sabun kıvamını alması için buzdolabında 2 gün bekletin.

İlgili Makaleler