Sağlık Konuları

Güneş Gözlüğü Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yaz sezonu sonunda geldi ve güneş her zamankinden daha fazla yakıyor. Güneşin etkilerinden birazda olsa kurtulmak için Güneş Gözlüğü takıyoruz. Fakat güneş gözlüğü alırkende dikkat etmemiz gerekenler var. Bazılar bizi koruyacağı yerde bize zarar veriyor. Özellikle işportadan alınan gözlükler çok daha zararlı.

Polarize cam olması gereken bölümü plastik veya plastik katkılı maddeden yapılan işporta gözlükleri tercih edenleri uyaran Eczacı– Optisyen Nuri Özkul, “Gözleri korumak isterken daha büyük kalıcı zararlar verebilirsiniz” dedi. İşporta güneş gözlüklerinin ucuzluğuna kanmamak gerektiğini vurgulayan Özkul, “30-40 TL’ye alınan işporta gözlükler kullanıcının cebine uygun gelebilir fakat gözlere küçümsenmeyecek derecede zarar veriyor” diye konuştu. Güneşin zararlı ışınlarını polarize camlı gözlüklerin süzdüğünü ve ışığı gözün kornea tabakasına ulaşmadan yumuşattığını belirten Nuri Özkul, “Özellikle Antalya gibi güneşi yoğun hisseden bir bölgede yaşayorsanız mutlaka ve mutlaka orijinal gözlük kullanmalısınız. İşporta gözlükler gözü korumak yerine güneş ışınının zararını ikiye katlayıp göze ulaştırıyor. Siz farkında olmadan gözleriniz yakıcı güneşin etkisinde kalıp kuruyor ve ileride doğabilecek göz problemlerini tetikliyor” diye konuştu.

güneş gözlüğü

SERTİFİKALI OLMALI
Güneş gözlüğü alırken ultraviyole ışınları yüzde 100 engelleyen gözlüklerin seçilmesi gerektiğini belirten Göz Hastalıkları Uzmanı Opr. Dr. Onursal Gözkaya ise, “Güneş gözlüklerinin mutlaka yetkili firmalardan alınmasına ve UV ışınlarının engellediğini belirten sertifikaları olmasına dikkat edilmelidir. İşporta ve benzeri yerlerden alınan gözlükler, göz sağlığı açısından oldukça zararlı” dedi. Özel bir hastanede görev yapan Dr. Gözkaya, Antalya gibi sıcak kentlerde mutlaka güneş gözlüğü kullanılması gerektiğini söyledi.

İlgili Makaleler