Sağlık Konuları

El Uyuşması | El Uyuşması Nedenleri

El uyuşması son yıllarda çok sık görülen bir hastalık haline geldi. Özellikle bilgisayar başında çok fazla zaman geçirenlerde görülebiliyor ve genellikle yorgunluktan kaynaklanıyor. Fakat her zaman yorgunluktan kaynaklandığını söylemek mümkün değil. Bazen daha ciddi hastalıkların habercisi olabiliyor. El uyuşmasına sebeb olabilecek başlıca nedenler aşağıdaki gibidir.

1- BOYUN DÜZLEŞMESI: (%70)

Boyun düzlesince beyine giden dört damardan ikisi (vertebral arterler) gerilir ve beyine yeterince kan gidemez, kiside basagrisi, basdönmesi, bulanti, unutkanlik, tedavi edilmezse daha ileri safhalarda dengesizlik, konsantrasyon bozuklugu, ileri derecede alinganlik, isteksizlik olusur.Boyun gerginligi çok ilerlememis, henüz baslangiç safhasinda ise kas gevsetici ilaçlar, sicak uygulama, gürültüsüz ve az isikli yerlerde istirahat ile önlenebilir. Fakat boyun gerginligi ilerlemis, agrilar kollara da yayiliyorsa tedaviye fizik tedavinin veya tamamlayici tip tedavisinin de eklenmesi gerekir. Eger mevcut hastaliga eklenen ileri derecede bir boyun fitigi da varsa cerrahi müdahale de gerekebilir.Boyun gerginligi tedavi edilmezse basagrilari siklasir ve agri kesici ilaçlara cevap vermez hale gelir, kiside mutsuzluk hali depresyona dönüsür. Sürekli boyun gerginligi boyun fitiklarina zemin saglar, kollarda uyusukluk, güçsüzlük olusur. Dengesizlik ve yürüme güçlükleri, ince beceri gereken hareketlerin yapilamamasi gibi sorunlar ortaya çikar.

el uyusmasi

2- KARPAL TÜNEL SENDROMU: (%10)

Koldan gelen bir sinir ve kas baglari el ayasinin tabaninda, bilek bölgesinde dar bir kanal ya da tünelden geçerek ele ulasir. Bu dar kanala Karpal Tünel adi verilir, karpal tünelin içinden geçen sinir ise Median Sinir olarak adlandirilir. Karpal tünel sadece median sinir ve kas baglarinin sigabilecegi kadar bir genislige sahiptir. Kanal içinde yer kaplayan herhangi bir olusum ya da sislik içindeki dokularin sikismasina neden olur. Median sinirdeki bu sikisma sinirin uyardigi bölgelerde uyusma ve keçelesme sikayetleri ile kendini belli eder. Median sinirin karpal tünelde sikismasi ile ortaya çikan bu tablo Karpal Tünel Sendromu olarak adlandirilir. Karpal tünel sendromu varliginda degisik tedavi alternatifleri mevcuttur. Bandaj bunlar arasinda en sik kullanilan yöntemdir. Parmaklar, el ve bilegin dogal pozisyonlarinda hareketinin engellenerek dinlendirilmesi karpal tüneldeki basinci azaltmada oldukça etkili bir yöntemdir. Bandaj ile agrinin azalmadigi durumlarda bilek içine küçük dozda kortizon ya da lokal anestezik enjeksiyonu yapilabilir. Agriyi ve enflamasyonu gidermek amaciyla çesitli steroid olmayan antienflamatuar ve agri kesiciler kullanilabilir. Hamile kadinlarda bu ilaçlar mutlaka hamileligi takip eden doktorun önerisi ile kullanilmalidir. Israrci olgularda küçük bir cerrahi müdahale gerekebilmektedir. Bu islem hastanede yatmayi gerektirmeyen, ayaktan yapilan bir müdahaledir. El ayasinda bilege yakin bir alandan yapilan küçük bir kesi ile sikismaya neden olan bag dokusu rahatlatilir. Islem sonrasi hasta 4-6 hafta içinde tamamen normale döner.

3- ULNAR OLUK SENDROMU: (%5)

El önkol kemikleri olan radius-ulna ile bilek eklemini ve birbirleriyle eklem yapan 2 sira halinde 8 kemikten olusan küçük karpal kemikler, 5 tarak kemigi, 14 parmak kemiginden olusur. Median, radial sinir ve ulnar sinir eldeki ana sinirlerdir. El hareketlerinin büyük kismi önkolda bulunan ve tendonlari ele uzanan adaleler araciligi ile olur. Eger 4. ve 5. parmaklarimizda uyusukluk hissediyorsak ve dirsegimizden baslayan bir agri varsa ulnar sinir basisindan süphelenmek gerekir. Teshis EMG ile konur. Eger ileri safhadaysa cerrahi müdahale gerekir.

4- BOYUN TUTULMASI, KAS SPAZMI: (%5)

Genellikle boyunu destekleyen kaslarin asiri gerilmesi ile olusur. Agir bir sey kaldirmak, asiri spor, is aktivitesi, yanlis masa basi çalismasi kas spazmina neden olabilir. Ayrica yanlis pozisyonda uyuya kalma, yüksek yastik ve kötü seyahat sartlari da boyun tutulmasi yapabilmektedir. Çogu zaman basit tedaviler ile spazm ve tutulma çözülmektedir. ‘Miyofasial agri, Fibromiyalji , Fibrosit ve Miyozit’ diye de adlandirilan uzun süreli kas agrisinda, kas içersinde agriyi tetikleyen noktalar ve elle de hissedilebilen dügmecikler mevcuttur.

5- BOYUN FITIĞI: (%5)

Her iki boyun omuru arasinda yastik görevi yapan jölemsi kikirdak disk dokusunun omurilik ve kola giden sinirlere dogru tasmasidir. Basinin büyüklügü ve etkinligine göre boyun ve kol agrisi, kol kaslarinda kuvvet kaybi, ellerde his kusuru, uyusma ve beceriksizlik görülebilir. Eger omur ilige dogru basi olur ise yürüme zorlugu, bacaklarda kuvvetsizlik ve idrar sikayetleri de görülebilmektedir. Konservatif tedaviye ragmen sikayetler geçmiyor, ciddi omurilik ve sinir basisi var ise; o zaman tedavi cerrahidir.

6- HİPOTİROİDİ: (%1)

Tiroit hormonlarinin kanda çok az bulunmasi durumuna hipotiroidi veya hipotiroidism denir. Kadinlarda erkeklere nazaran çok daha sik görülür.Hipotiroidide sikayet ve belirtiler: Yorgunluk hissi, Uyusukluk, Uyku hali, Konsantrasyon bozuklugu, Sersemlik hissi, Depresyon , Ciltte kuruluk, Saç dökülmesi, Kuru ve kirik saç, Kabizlik, Kilo alma, Kilo vermede zorluk, göz kapaklarinda sisme, Balmumu renginde yüz, Terlemede azalma, Boguk ses, Üsüme, Istah azalmasi, Eklem agrisi, Ellerde uyusma hissi, Hareketlerde azalma, Konusmada yavaslama, Nabiz sayisinda düsme, Bacaklarda sisme, Reflekslerde azalma, Tirnaklarda kolay kirilma, Kas kramplari, Guatr, Tansiyon yüksekligi, Kolesterol seviyesinde yükselme, Aybasi halinin bozulmasi, Düsük yapma, Çocuk yapamama, Sekste azalma, Çocuklarda boy kisaligi. Hipotiroidide en sik görülen bulgular yorgunluk, halsizlik asiri uykuya meyil, saç dökülmesi ve üsüme hissidir. Bazen hasta hafiza kaybinin farkina varmayabilir, arkadaslari tarafindan bu yüzden uyarilabilir. Orta derecede kilo alma olur ve zayiflamakta güçlük çekilebilir. Asiri sismanliga hiçbir zaman neden olmaz.

7- DİYABET: (%1)

Sürekli yüksek degerlerde seyreden seker hastaligi da ellerde uyusmaya sebep olabilir.

8- DİGER: (%3)

Romatizmal hastaliklar, kas hastaliklari, multipl skleroz, beyin tümörleri, beyin damar tikanmalari, kol damarlarindaki tikanikliklar v.s.

Ellerde uyusma varsa ilk yapilmasi gereken öncelikle bir beyin cerrahina basvurmaktir.

İlgili Makaleler