GebelikHamilelik

Baharda Hamileliğin Keyfini Çıkarın

Baharda Hamileliğinizin Keyfini Çıkarın…

Alıp başını gitme mevsimi olan baharın gelmesiyle birlikte insanlar tekrar sokaklara, bahçelere, parklara çıkmaya başlıyor. Kış boyunca evlerine kapanan hamileler de baharla birlikte dışarıya çıkma, güneşten yararlanma ve bol yürüyüş yapma şansını yakalıyor. Hamilelerde baharda artan hareketliliğe karşılık “nasıl rahat ederim?” sorusu gündeme geliyor. Hamileler “nasıl giyin­meliyim, hangi ayakkabıyı kullanmalıyım ve aşırı güneşten nasıl korunmalıyım?” gibi birçok soruya cevap arıyor.İşte anne adaylarına birkaç öneri…

BAHARDA HAMİLELİĞİNİZİN KEYFİNİ ÇIKARIN…

Bahar aylarında daha rahat bir hamilelik için öneriler:

Güneşli günler, yeşeren ağaçlar ve tekrar uyanan doğa psikolojimizi olumlu etkilerken, fizyolojimizde de çeşitli değişiklikler yapmaktadır. Kış boyunca evlerine kapanan hamileler de baharla birlikte dışarıya çıkma, güneşten yararlanma ve bol yürüyüş yapma şansını yakalıyor.  Sevgili anne adaylarının baharın getirdiği değişimleri tolere edebilmek için beslenme şekillerine ve bol egzersiz yapmaya özen göstermeleri gerekiyor.İşte bahar aylarında hamileliğinizi keyifli ve rahat geçirmenizi sağlayacak birkaç öneri…
Baharda beslenme:

Bahar ayları ile birlikte meyve ve sebze çeşitlerinin artması hamile kadınların daha sağlıklı beslenmelerine fırsat sağlıyor. Böylelikle hamilelerin ihtiyacı olan vitamin ve mineralleri alma şansı yükseliyor.Uzmanlar bebeğin gelişimi için yeterince protein ve kalsiyum alınmasının da çok önemli olduğunu belirtiyor.Örneğin baharın habercisi olan çilek, içeriğindeki bol miktarda C vitamini, kalsiyum, demir ve potasyum nedeni ile hamileler için baharda zengin bir besin kaynağıdır.B vitamini, potasyum ve magnezyum minerali açısından zengin olan erik de hamilelerin rahatlıkla yiyebileceği meyveler sınıfında yer alıyor.Hamile kadınlar baharla birlikte daha fazla enerji tüketecekleri için daha besleyici ve dengeli beslenmeye özen göstermelidir.Kalsiyum açısından zengin olan badem, peynir ve balık, protein açısından zengin tavuk eti, yoğurt, yumurta ve mercimek, demir açısından zengin et, balık, üzüm ve karaciğer tüketmeyi ihmal etmeyin. Hamilelikte hazmı zor, kızartma, aşırı yağlı ve şekerli yiyeceklerden kaçınmak gerekir…

hamile bahar

Giyim tarzı da önemli :

Havaların ısınmasıyla hamile kadınların kıyafet seçimleri soruna dönüşmektedir.Baharda günlük yaşamın ev dışında geçirilmesi, vücut ağırlığının her geçen gün artması ve vücudun mevsimsel değişime uyma süreci anne adaylarının bahara hazırlanmasını zorunlu kılıyor.Bu nedenle baharda kıyafet seçiminde, kendinizi iyi hissedebileceğiniz ve kolay hareket edebileceğiniz tercihler yapmalısınız. Bu dönemde bol tunikler, tişörtler, pamuklu eşofmanlar, geniş tayt ve şortlar, esnek ve doğal malzemelerde üretilmiş iç çamaşırları ve göğüs altından bollaşan kıyafetler kurtarıcınız olabilir.

Egzersizin önemi :

Bahar aylarında hamilelerin yapabileceği sporlardan en uygunu yürüyüştür. Anne adayını fazla yormayan yürüyüş, sorunsuz gebeliklerde sağlık açısından da problem yaratmıyor. Ayrıca yüzme, tıpkı pilates ve yoga gibi hamilelik konusunda bilinçli çalıştırıcılar tarafından, tercihen doktor kontrolünde yapıldığında iskelet ve kas yapısını doğuma ve doğum sonrası değişikliklere hazırlayabilir. Hatta bu sayede pelvis kemik ve kas yapısını doğuma hazırlayarak uygun gebelerde normal doğumu kolaylaştırmak mümkündür. Ayrıca spor esnasında salgılanan endorfinler hamile ve bebeğinin duygu durumu üzerine çok olumlu etkiler yapar.

Ayakkabınızı doğru seçin:

Kıyafet gibi günlük yaşamda ayakkabı seçimi de hamileler için önemlidir. Çünkü gebelikte vücudun yük dağılımının bozulması, oluşan ödem ve ayak ağrılarının bu tabloya eklenmesi, ayakkabı seçimini daha önemli kılıyor.Uzmanlar hamilelerde ayakkabının 5 cm’den yüksek ya da sıfır topuk olmasının da sakıncalı olduğunu belirtiyor.Bahar aylarında ayak rahatsızlıklarının asgari olması için ayakkabıların ve terliklerin rahat, geniş ve yumuşak özel tabanlı seçilmesinde fayda var. Keyifli bir gebelik dönemi için hamilelere özel olarak tasarlanmış Shuma hamile terliklerini kullanabilirsiniz.Shuma hamile terlikleri,patentli alçak topukları ,yüksek burun tasarımı ile vücudunuzun ağırlık merkezini dengeler ve vücudunuzda ki baskıyı ortadan kaldırır.

hamilelik bahar

Ödeme karşı öneriler:

Hamile bir kadının damarlarında dolaşan kan hacmi yaklaşık %50 daha fazladır. Artan kan hacmiyle birlikte damarlarda da bir miktar genişleme olduğundan fazla olan sıvının bir kısmı doku içinde hücrelerin arasında birikir. Bu duruma ödem adı verilir. Şişlik olarak tanımlayabileceğimiz ödem hamile kadınların hemen hemen hepsinde belirli bir dereceye kadar görülür ve yaklaşık %75 kadında şikayet yaratacak boyutta olur. Bahar aylarında hamileler ödeme karşı bol su içmelidirler. Sanılanın aksine şişlik durumunda su içmek şişliği arttırmaz tam tersine azaltır. Önemli olan su içmeyi kısıtlamak değil onu hareket ettirmektir. Bu nedenle günde en az 8-10 bardak su için…Yine ödeme karşı ayaklarınızı havaya kaldırın.Gün içinde fırsat bulduğunuzda ayağınızı bir sandalye ya da benzeri nesnenin üzerine koyarak bir süre havaya kaldırın. Bunu her fırsatta yapmaya çalışın. Otururken bacak bacak üstüne atmayın. Eğer çalışıyorsanız akşamları evde mümkün olduğunca uzun oturun. Ayaklarınızı sarkıtarak oturmayın.
Bahar alerjilerinden korunun :

Doğanın canlanması ile ot, ağaç ve çiçeklerin açmaya başlamasıyla atmosferdeki polen miktarı da artmaya başlıyor. Özellikle de alerjik bünyeli hamilelerin bünyelerine alerji olduğunu bildikleri ortamlardan ve baharda sık kullanılan kimyasal deodorant ve benzeri ürünlerden uzak durmaya çalışması önemlidir. Hapşırma, burun tıkanıklığı, gözlerde kaşıntı ve sulanma, öksürük ve baş ağrısı gibi belirtiler veren hamilelerde bu belirtilerin uzun sürmesi durumunda doktora başvurmalarında fayda bulunmaktadır.

Saygılarımla,

Hülya Yıldırım

PR Giza

İletişim-Tanıtım-Organizasyon Hizmetleri

Tel:0212 222 85 80

E-mail:hulya@prgiza.com

İlgili Makaleler