GiyimModa

Eski Bikini Modelleri

Bikini günümüzde çok popüler diyebiliriz. Her bayan yaz tatilinde bikini giyebilmek için birbirinden farklı diyet uygular, bir çok sıkıntıya katlanır. Çoğu erkek 2 bez parçası için bu kadar eziyete katlanılırmı desede bayanlar için vazgeçilmez bir tutkudur.

Bikini giymek şu anda çok rahat olsada eskiden böyle değildi. Bikini geçmişine baktığımızda 1960’lı yıllardan sonra bikininn yaygınlaştığını görüyoruz. Eski bikinilere bir kaç örnek vermek gerekirse aşağıdaki resimlere bakabilirsiniz.

86207245ih6

Eski Bikiniler Böyleydi  20.yüzyılın ortalarına doğru bazı ülkelerde kadınlar 2 parçadan oluşan mayolar giyiyorlardı ve bu mayolar karın bölgesinin büyük kısmını ve sırt bölgesinin de büyük bölümünü açıkta bırakan bikinilerdi.

Bikiniyi asıl tanıtan tasarımcı Louis Reard oldu. Louis Reard´ın hazırladığı 2 parçalı mayonun özelliği cüretkar olmasıydı ve Reard bu bikiniyi podyumda giyecek bir Fransız model bulamayınca striptizci olan Michelini Bernardini ile çalıştı. Reard´ın yeni ürünü tanıtmak için en az ürün kadar dikkat cekici bir isime ihtiyacı vardı. İşte tam o günlerde Reard´ın defilesinden 4 gün önce ABD ordusu Pasifikte “Bikini atolü” olarak bilinen küçük adalar topluluğunda bir nükleer deneme gerçekleştirdi.

eski bikiniler

13884505cr3

Bunun üzerine 5 Temmuz 1946´da dünyaya tanıttığı bu ürüne “bikini” adını vermekte tereddüt etmedi Zamanla bikini İtalya, Fransa gibi bazı Katolik ülkelerde yasaklandı. Amerika´da da kadın oyuncuların bikini giydiği sahnelerin makaslanması için Hollywood´a baskı yapıldı. Bikinini yeniden ilgi odağı olması Bridget Bardot´un 1956 da çekilen “Ve Tanrı Kadını Yarattı” ile gerçekleşti. Amerika´da bu akımı tetikleyen ise Marilyn Monroe ve Rita Haywort´un bikinili pozlar vermesi ile gerçekleşti. Bikininin dünya çapında yaygınlık kazanmasında sinemanın etkisi yadsınamaz. En unutulmaz bikini sahnelerinden biri de 1962 yılında çekilen James Bond filminde Ursula Andres´in bikinisiyle denizden çıktığı sahnedir. 1964 yılında Amerikalı moda tasarımcısı Rudi Gernreich üstsüz bir bikini modeli tasarladı. Karısının modellik yaptığı bu tasarım Life dergisine kapak olabildi ama plajlara inemedi. 1960´lardan başlayarak Güney Fransa da bikini kullanımı yaygınlaştı. Riviera´da başlayan hareket St.Tropez´de ve Cannes´da yoğunluk kazandı. St. Tropez´de üstsüz olarak güneşlenen Bridget Bardot´un tavrı bikini talebine ivme kazandırdı. Modern bikini bugun 62 yaşında. Yıllar içinde sürekli değişim geçiren bikini zamanla daha da küçüldü ve aynı süreçte dikkat çekiciliğini de kaybetti.

İlgili Makaleler