Güzellik

Botoks Nerelere Yapılır?

802views

Kırışıklıkların giderilmesinde kullanıldığını bildiğimiz botoksun çok çeşitli kullanım alanları var.

Son zamanlarda yapılan hücresel çalışmalarda bulunan kültür ortamında hücre onarımının arttığını ve kırışıklığın derinliğinin azaldığını belirten Anadolu Merkezi Dermatoloji Uzmanı Dr. Rukiye Kaymaz, “Botoksun en sık kullanım alanı alın ortası göz çevresi kırışıklarıdır; ancak son yıllarda botoksla ilgili kullanım endikasyonu oldukça çeşitlendi” açıklamasında bulunarak Botoksun 8 kullanım alanına ilişkin bilgiler verdi.

kaş botoksu

şekillendirme

Kaş şekli yüze anlam veren ve ifadeyi etkileyen önemli bir unsurdur. Yaşla birlikte kaş kenarları aşağı düşürüyor. Göz kapağı sarkmaya başlıyor. Alın ve kaş bölgesine yapılan sayesinde kaşa şekil veriliyor. Bakış ve ifade gençleşiyor.

dudak

Dudak

Dudak çevresinde özellikle sigara kullanımına bağlı oluşan mimik kırışıklarında botoks ile doğal estetik sonuçlar sağlanır. Ayrıca dudaktan çeneye uzanan yüze mutsuz ifade veren Marionette çizgileri de botoksla giderilebilir.

Boyun

Boyun günlük sırasında çoğunlukla ihmal edilen bir bölgedir. Nefertiti boyun görünümüne neden olan platizma kasına yapılan işlem sayesinde boyun daha genç görünür. Bu bölgedeki kırışıklıklara erken dönemde düzenli aralıklarla botoks yapılması boyun görünümünün gençleşmesini sağlar.

Dekolte

Dekolte bölgesinde genellikle yatış pozisyonundan kaynaklanan kırışıklıklar mevcuttur. Deri içine yapılan ufak dozlarda botoks ile bu kırışıklıklar da giderilmektedir.

Çene

Çene kaslarının fazla çalışmasına bağlı bölgede oluşan portakal kabuğu görünümünde az miktar botoksla kurtulmak mümkün.

Burun

Burun ucu yaş ve yerçekimiyle sarkar. Bazı kişilerde gülme sırasında burun ucundaki sarkma ve burun kanatlarında genişleme daha net seçilir. Az miktar botoks ile bu sorun da giderilebilir.

derisi

derisinde aşırı terleme sorunu olanlarda deri içine minik dozlarda botoks enjeksiyonu tercih edilebilir.

Erişkin akne tedavisi

Botoks son yıllarda alın burun çene hattı denen T bölgesinde terleme ve yağlanmaya bağlı oluşan üretimini azaltmak için kullanılıyor.